Technické údaje Mercedes-Benz A 200 CDI BlueEFFICIENCY (2012)


Keď pandémia zasiahla priemysel na celom svete, výrobcovia automobilov sa pripravili na problémové obdobie. Očakávali prerušenie dodávateľského reťazca a prudký pokles predaja. Asi im však nenapadlo, že o rok neskôr budú ich najväčším problémom PlayStation a mobily.

Silný dopyt po herných konzolách, osobných počítačoch a ďalšej elektronike zo strany sveta uviaznutého v interiéroch vyťažil zásoby polovodičových súčiastok, čo nútilo automobilky po celom svete viac sa zháňať po čipoch. Tie sa v uplynulých rokoch stali rovnako dôležitými pre mobilitu ako benzín alebo oceľ.

Týka sa to takmer každého výrobcu

Problém s nedostatkom elektroniky neušetril prakticky žiadnu automobilku. Spoločnosť Toyota Motor odstavila výrobné linky v Číne. Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles dočasne zastavila výrobu v závodoch v Ontáriu a Mexiku. Volkswagen varoval pred problémami s výrobou v továrňach v Číne, Európe a USA. Spoločnosť Ford Motor minulý týždeň uviedla, že z dôvodu nedostatku bola týždeň v odstávke továreň v Louisvill. Spoločnosť BMW so sídlom v Mníchove uviedla, že dokázala udržať výrobu, ale „intenzívne sledovala situáciu“ a bola v neustálom kontakte s dodávateľmi.

Inzercia

Honda v stredu uviedla, že zastaví výrobné činnosti vo svojom závode v anglickom Swindone, najmenej na štyri dni od pondelka. Spoločnosť uviedla problémy v dodávateľskom reťazci, vrátane nedostatku polovodičov.

Continental, ktorý je známy predovšetkým pre pneumatiky, ale tiež vyrába elektronické produkty, už vyzval výrobcov polovodičov na zvýšenie produkcie čipov.

 

Inzercia

Prečo problém vznikol a ako dlho potrvá?

Keď Covid-19 zasiahol svet, automobilky znížili objednávky na čipy v očakávaní prudkého poklesu predaja. Výrobcovia polovodičov zároveň presunuli svoje výrobné kapacity, aby uspokojili rastúce objednávky čipov používaných v produktoch, ako sú prenosné počítače, webové kamery, tablety a smartfóny. Podniky tiež vylepšili svoju digitálnu infraštruktúru tak, aby zvládali online stretnutia, a zamestnancov pracujúcich z domu, zatiaľ čo telekomunikačné spoločnosti investovali do širokopásmovej infraštruktúry, čo ďalej zvyšovalo dopyt po polovodičoch.

Na konci roku 2020 sa potom predaj automobilov vrátil späť rýchlejšie, ako sa očakávalo. Predpokladá sa, že aktuálny nedostatok čipov potrvá po väčšinu roku 2021, pretože výrobcom polovodičov môže trvať šesť až deväť mesiacov, kým sa výroba vyrovná dopytu.

Aj keď sa neočakáva, že nedostatok spôsobí výrazný nárast cien automobilov, kupujúci možno budú musieť na získanie požadovaných vozidiel počkať dlhšie.

Nedostatok čipov má korene v dlhodobých silách pretvárajúcich automobilový a polovodičový priemysel, ako aj v krátkodobom zmätku z pandémie.

Automobilky sú rovnako dôležitým obchodným partnerom pre výrobcov čipov a elektronických súčiastok, ako akýkoľvek iný výrobca elektroniky. Zdá sa však, že v tomto ťažko predvídateľnom odbobí budú mať prednosť tí odberatelia, ktorí vedia ako-tak garantovať stabilitu svojej výroby a predajov, ako sú výrobcovia herných konzol, smartfónov, tabletov a rôznej ďalšej elektroniky používanej bez ohľadu na pandemickú situáciu.

 

Inzercia

Téme sa podrobne venoval magazín New York Times v článku Lack of Tiny Parts Disrupts Auto Factories Worldwide

 

Inzercia

Ako polícia odomyká zablokované telefóny?

Využitie vodíka pomôže znížiť emisie, aj rozvinúť slovenský priemysel

 

 

Fantastický svetový úspech: Slovenská dizajnérka Lenka Petráková získala ocenenie za skvostný „8. kontinent“

Paradox prosperity: Ako môžu inovácie pozdvihnúť národy z chudoby

Pokrok je zmena a tá sa deje neustále

Lietajúce autá budú podliehať silnej regulácii. Bude lídrom USA, EÚ alebo Ázia?

 

 

ZnačkaMercedes-Benz
ModelA
Typ200 CDI BlueEFFICIENCY
Rok výroby/modelový ročník2012
Dĺžka4292 mm
Šírka1780 mm
Výška1433 mm
Rázvor2699 mm
Prevádzková hmotnosť1445 kg
Užitočné zaťaženie565 kg
Objem batožinového priestoru (min.)341 dm3
Objem batožinového priestoru (max.)1157 dm3
Max. výkon136 kW
Max. výkon pri3600-4400 ot./min
Max. krútiaci moment300 Nm
Max. krútiaci moment pri1600-3000 ot./min
Max. rýchlosť210 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h9,3 s
Palivonafta
Objem valcov1796 cm3
Usporiadanie valcov50
Počet valcov4
Poháňaná nápravapredná
Typ prevodovkymanuálna
Počet prevodových stupňov6
Kombinovaná spotreba4,3 l/100 km
Emisie CO2111 g/km
Cena

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.