Kontinentálny expres / Test BMW R 1250 RT

Cestovanie na motocykli má viacero podôb. A nemusí to byť vždy iba nevyhnutne cestné enduro. BMW má v ponuke aj niečo nižšie, ľahšie, obratnejšie. Avšak stále s ikonickým boxerom. Zoznámte sa s BMW R 1250 RT.
Vydané Text: 

Minule som sa tak zamyslel, čo najčastejšie využívam na dlhších trasách autom. Vyšlo mi z toho dostatočná pružnosť motora, výhľad cez spätné zrkadlá, spojenie audia s telefónom, aby som mohol počúvať svoju obľúbenú hudbu a využívať handsfree telefonovanie, radarový tempomat, dobré svetlá a najmä v zime vyhrievanie volantu a sedadla. A keď vám poviem, že toto všetko vám poskytne aj motocykel? ### Bez starostí Nebude úplne bežný, to pripúšťam. Ale to v tomto momente vôbec neprekáža. Pre mňa je zaujímavým zistením, že do motocyklov sa dostal už aj radarový tempomat. Minulý rok sa prvý raz objavil práve v nami testovanom BMW. Ticho priznávam, že ma to mimoriadne zaujímalo. Preto som počas testovania využíval dosť diaľnic, aj keď to v jednej stope nie je moje obľúbené prostredie. Musím však uznať, že RT ako rýdzi cestovateľ, priam na takéto jazdenie zvádza. Aj keď sme mali verziu Sport s nižším čelným štítom, takže dosť vzduchu mi smerovalo práve na prilbu. To sa dá riešiť jeho vysokou verziou a tým, že si ho elektronicky vysuniete čo najvyššie. V tom prípade máte lepšiu ochranu a môžete si lepšie užívať aj ozvučenie. Ale späť k radarovému tempomatu. Už jeho klasická verzia sa na motocykloch BMW ovláda veľmi jednoducho, radarová nie je o nič náročnejšia. Pribudlo iba tlačidlo na nastavenie odstupu od vozidla pred vami. Ovládanie je geniálne jednoduché a fungovanie jednoducho geniálne. Ak poznáte jeho fungovanie z áut, tak tu extra oceníte jeho jemné dobrzďovanie za autom. A zvláda aj iné motocykle. Opätovné zrýchľovanie je svižné, k čomu pomáha aj technologicky vyšperkovaný motor s variabilným časovaním ventilov. Jednoducho – ak vás čaká dlhý presun po diaľnici, stačí si nastaviť rýchlosť, odstup a pravé zápästie má voľno. Pokým neskúsite, netušíte, ako veľmi to potrebujete. ### Spojenie je základ Na dlhých cestách oceníte aj konektivitu s mobilným telefónom. Ten môžete dokonca bezdrôtovo nabíjať v špeciálnom odvetrávanom priečinku, no pre vyššiu spoľahlivosť spojenia odporúčame kábel.

Tento obsah je vyhradený
pre predplatiteľov časopisu auto motor a šport

Prihláste sa do svojho účtu
alebo si objednajte online predplatné hneď teraz.

Ak ste sa už prihlásili, celý článok nájdete v elektronickej verzii časopisu auto motor a šport č. 5/2022, strana č. 104.
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.