Test Vespa Primavera 125 S: Zabudnite na stereotypy, tento šikovný skúter jazdí dobre a vytiahne aj 100 km/h

Niet pochýb o tom, že Vespa Primavera vybudovala svoju povesť na dizajne, no dokáže zaujať aj ďalšími vlastnosťami.
Vydané Text: 

Osem desaťročí vývoja

Vespa je legenda a nech si hovorí kto chce čo chce, pravdou je, že tieto skútre nie sú v žiadnom prípade vyhradené len pre dámy. Vysoká estetická hodnota a dnes už ikonický retro dizajn s typicky kruhovým predným svetlometom a elegantne zaobleným štítom chrániacim nohy sa stal doslova kultom, ktorý bez problémov jazdia aj dvojmetroví muži. Pokojne aj v obleku a s cigaretkou medzi prstami, kedysi s vlasmi vejúcimi vo vetre, dnes s imidžovými helmami.

Hoci sa skútre tejto talianskej značky priebežne modernizovali, majú digitálny prístrojový panel a bez problémov ich prepojíte aj so smartfónmi, východiskový dizajn ostáva od prvopočiatkov zachovaný. V tých prvopočiatkoch to ešte nebola Vespa, ale Moto Piaggio No. 5, teda MP5 s prezývkou Paperino, pod ktorým boli podpísaní inižinieri-dizajnéri Renzo Spolti a Vittorio Casini. Vytvorili taký dizajn, ktorý efektívne chránil jazdca pred vodou počas jazdy aj pri prejazde cez mláky.

Značka Vespa bola oficiálne zaregistrovaná presne 23. apríla 1946 v toskánskej Florencii a za 76 rokov vyrobila, teraz pozor, viac ako 13 miliónov vozidiel pre 6 kontinentov sveta!

Inzercia

Keď s týmito vedomosťami preberáme na redakčný test nápadný skúter Vespa Primavera S 125, máme k nej prirodzenú úctu a sme ochotní akceptovať aj to, že verejná mienka je dnes predsa len naklonená k tomu, že Vespy akosi patria dámam.

 

V krátkosti o technike

Model Vespa Primavera S 125 je skúter, ktorý môžete šoférovať s vodičským oprávnením na vozidlá skupiny B, pretože má variátorovú prevodovku, pri ktorej nemusíte radiť prevodové stupne – všetko sa deje samočinne, vy len pridávate plyn a brzdíte. Jednovalcový motor s príznačným zvukom má v tomto prípade kubatúru 124 kubických centimetrov, s čím sa už zaraďuje do štandardu „125“, dosahuje maximálny výkon 11 koní, takže reálne môžete dosiahnuť rýchlosť aj 100 km/h (to bol maximum, čo sme počas testu dosiahli my, v techničáku je max. 91 km/h).

Inzercia


Advertisement
Technické údaje Vespa Primavera S 125
Pohon
 • 124 cm3,
 • výkon 11 koní (8,1 kW) pri 8.000 ot/min.
 • krútiaci moment 10,4 Nm pri 6.750 ot/min
 • „automatická“ prevodovka CVT
 • motor 3-ventilový, 4-taktný, jednovalec s katalyzátorom i-get, emisná norma EURO5, chladenie vzduchom
 • brzdový systém ABS sa aktivuje až po rozjazde
Max. rýchlosť
 • 100 km/h (test)
Spotreba
 • 2,5 l / 100km, emisie CO2 60g / km
Predná náprava
 • Jedno rameno so špirálovou pružinou a hydraulickým tlmičom
 • Kotúč z nehrdzavejúcej ocele s priemerom 220 mm a hydraulickým ovládaním bŕzd
 • Pneu bezdušová 110/70 – 12”
Zadná náprava
 • Skrutkovitá pružina s nastaviteľným predpätím (4 polohy) a jedným
 • hydraulickým tlmičom
 • Bubnová brzda s priemerom 140 mm a mechanickým ovládaním
 • Pneu bezdušová 120/70 – 12”
Rozmery
 • 1.870 / 735 / 1.340 mm
 • výška sedadla 790 mm
 • kapacita palivovej nádrže 8 litrov

 

Prvý štart a rozjazd

 • Jednoduchá obsluha, štart za pár sekúnd od odomknutia.

V našom prípade išlo o prvý kontakt so skútrom značky Vespa, ale prvý štart ani rozjazd sa prakticky v ničom nelíši od toho, čo poznáme z iných skútrov. To znamená, že po vložení a pootočení kľúčika v štartéri aktivujete elektrický okruh, následne musíte stlačiť brzdový pedál a na pravej rukoväti spodným čiernym tlačidlom naštartovať motor. Štartovanie je elektrické, teda nič nenakopávate.

Keď už máte naštartované, stačí sedieť na sedadle a nohami odstrčiť motorku trocha vpred – vtedy sa stojan sklopí a vy môžete jazdiť.

Ovládače potrebné počas jazdy sú na ľavej rukoväti – ide o prepínač stretávacích a diaľkových svetiel, smerové svetlá a klaksón. Prepínač svetiel je posuvný, stredová pozícia sú stretávacie svetlá a posuvom doprava či doľava zapnete diaľkové svetlá alebo nimi bliknete. Klaksón je nápadne hlučný, motorkár teda o sebe dá vedieť na veľké vzdialenosti. Brzdíte obidvomi páčkami, teda naľavo aj napravo.

Jazdné vlastnosti

 • Spomedzi skútrov ide o nadpriemer, avšak nápadne vibruje a je citlivý na nerovnosti na ceste
 • Skvelá dynamika aj obratnosť pri mestských rýchlostiach.
 • Prekvapivo stabilný pri rýchlosti 80 km/h a vyššej.

Vespa Primavera 125 S je imidžový skúter do mesta a tak aj k nemu musíme pristupovať. Nejde o cestný motocykel, ktorým by ste prekonávali stredne dlhé vzdialenosti na okreskách alebo diaľniciach, hoci aj tie zvládne, keď je to nevyhnutné. Teritóriom Vespy je mesto a v ňom sa prejavuje príkladne. Vpredu aj vzadu sú 12-palcové kolesá, takže zjazd z vyššieho obrubníka už hrozí poškriabaním spodných partií a výfukového potrubia, na toto je potrebné dávať si pozor. Rovnako sa neveľké kolesá nepriaznivo prejavujú pri prejazde cez diery a väčšie nerovnosti, menší priemer pneumatík celkom prirodzene spôsobuje, že do diery na ceste vpadnete hlbšie a tento náraz sa prenáša priamo do riadidiel. Jednou z prvých zručností, ktoré si budete musieť s Vespou osvojiť, je využívanie jej obratnosti na vyhýbanie sa výtlkom a vydutiam na ceste.

Keď Vespu porovnávame s inými charakterovo blízkymi skútrami, určite ide o nadpriemer. Na motorke má jazdec s priemernou výškou 175 cm pohodlný posed, sedák samotný je vskutku komfortný vďaka ergonomickému tvarovaniu, tlmí nárazy. Obratnosť aj dynamika sú vynikajúce, takže kto má rád ofenzívnu jazdu, ten si Vespu naozaj užije.

Inzercia

Milým prekvapením bola prevádzka motocykla na okresných cestách, ktoré tvorili asi 30 percent z celkovej dĺžky nami jazdených trás – teda na mestský skúter pomerne dosť. V rýchlostiach 80 až 100 km/h pôsobí Vespa Primavera 125 S stabilne, motor sa prejavuje ešte stále primerane pružne a na kvalitnej vozovke si môžete jazdu užívať. Ak je cesta horšia, budete pociťovať nápadné vibrácie prenášané od kolies až do rukovätí a s ohľadom na veľkosť kolies sa potreba vyhýbania sa väčším nerovnostiam stane ešte naliehavejšou.

Osobne sa mi nestalo, že by ma Vespa doslova zradila, aj keď som priamo vošiel do väčšej diery alebo cez hlboko položený poklop kanála, ale náraz som pocítil poriadne.

Inzercia

Ak zvažujete, či si kúpiť skúter s kubatúrou 50 alebo 125 cm3, vedzte, že investícia do väčšieho objemu motora sa vám naozaj vyplatí. Priaznivo sa prejaví nielen na maximálnej rýchlosti, ale aj v dynamike pri nízkych rýchlostiach a pri rozjazdoch. A keď plánujete občas voziť aj druhú osobu či jazdiť v kopcoch, tam by už päťdesiatka mohla strácať dych. Osobne sa mi stalo, že som pri jednom 50 cm3 skútri, nebola to Vespa, jednoducho nevyšiel na mierny kopec. Obaja sme pritom dokopy nemali viac ako 130 kg – s Vespa Primavera 125 S sa vám toto nestane.

 

Zhrnutie

 • Dobré jazdné vlastnosti v meste, skúter je zábavné riadiť
 • Jednoduchá obsluha
 • Možnosť prepojenia so smartfónom
 • Vyššia citlivosť na nerovnosti na ceste a vibrácie
 • Na dnešné pomery dosť hlučný prejav motora a výfuku
 • Chýba bočný stojan

Skúsenosť so skútrom Vespa Primavera 125 S bola naozaj priaznivá. Motocykel sme mali v teste vlastne dvakrát, pretože počas druhého testu sme k nemu spravili video, no a prvý aj druhýkrát nás potešil a zaujal. Ide o esteticky hodnotný motocykel pre veľmi široké spektrum zákazníkov, ktoré pritom netvoria iba dámy. Zvlášť v modrom laku vyzerá krásne, moderne, zároveň retro. Dámy ocenia, že pri nastupovaní nemusia dvíhať nohu ponad sedadlo, jednoducho do neho nasadnú ako na barovú stoličku. Avšak práve dámy nepochybne zamrzí, že táto Vespa nebola vybavená bočným stojanom, len tým robustným, na ktorý musíte motorku dvihnúť zacúvaním. Chce to grif, no pre nežné pohlavie to občas môže byť obťažujúce.

Vespa Primavera 125 S sa na Slovensku predáva za 5 299 €, v predaji je aj šedé a čierne vyhotovenie karosérie. Základná Primavera 50 je v predaji už od 3 499 € a prvá s motorom 125 cm3, Primavera 125, od 4 799 €.

 
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.