Škoda odhalila nové názvy svojich SUV: Čo hovoríte na Prediaq a Sharyaq?

Škoda je v tomto období nadmieru aktívna, najnovšie zaujala dvomi nezvyčajnými názvami pre svoje SUV-čka.
Vydané Text: 

### Záhada Škody odhalená Pred pár dňami sa objavila informácia, že Škoda si dala zaregistrovať mená pre modely Sharyaq a Prediaq. Fám, čo by to mohlo znamenať, bolo množstvo. Od elektromobilov, cez vozidlo určené na zdieľanie viacerými užívateľmi až po čokoľvek. Nám sa podarilo dopátrať k riešeniu záhady. A tá sa spája s hokejom, konkrétne s dvojzápasom NHL medzi tímami San José Sharks (Sharyaq, čiže Škoda Enyaq) a Nashville Predators (Prediaq, čiže Škoda Kodiaq), ktorý sa v dňoch 7. a 8. 10. koná v pražskej hale O2 aréna a keďže hokej patrí medzi najdôležitejšie sponzoringové aktivity automobilky, nemohla Škoda chýbať ani v tomto prípade. A že sa k tomu postavila takto kreatívne, svedčí o jej šikovnosti.
### Vieme aj o ďalšej novej Škode Škoda v tomto období kladie veľký dôraz na to, aby všetci vedeli o jej veľkých ambíciách. [Predstavila novú dizajnovú identitu vrátane nového loga a tiež celkom nový dizajnérsky štýl s názvom MODERN SOLID](https://www.autoviny.sk/novinky/124012/najvacsia-zmena-v-modernej-historii-skody-zmenila-logo-identitu-a-odhalila-ako-budu-vyzerat-jej-buduce-auta), ktorý bude typickým pre jej automobily novej generácie. Tento dizajnérsky rukopis už nesie [koncepčný automobil Vision 7S](https://www.autoviny.sk/novinky/124012/najvacsia-zmena-v-modernej-historii-skody-zmenila-logo-identitu-a-odhalila-ako-budu-vyzerat-jej-buduce-auta), ktorému sme venovali samostatný príspevok, ale aj ďalší model, o ktorom automobilka zatiaľ verejne nehovorí. My už síce poznáme jeho vzhľad, charakter aj názov, avšak nemôžeme ich vyzradiť. Môžeme len pripomenúť informácie, ktoré sa objavili v motoristickom svete, že [Škoda pracuje na novom cenovo dostupnom elektrickom vozidle](https://www.autoviny.sk/novinky/124014/male-auta-nekoncia-skoda-pracuje-na-elektrickom-nastupcovi-fabie-s-velmi-priaznivou-cenou), ktorý by mohol byť elektrickým nástupcom súčasnej Fabie.

Malé autá nekončia. Škoda pracuje na elektrickom nástupcovi Fabie s veľmi priaznivou cenou

Škoda plánuje elektrického nástupcu malej Fabie. Cenovo pôjde o veľmi zaujímavý model, ktorý bude posledný svojho druhu.

### Ďalšie nezvyčajné názvy Škodoviek Názvy modelov značky Škoda sú v našom regióne už notoricky známe, pretože ide o dlhodobo najpopulárnejšiu a najžiadanejšiu automobilku na našom i českom trhu. Takisto v zahraničí jej zákazníci dôverujú, a tak názvy ako Fabia, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq či Kodiaq jednoznačne priraďujú práve k mladoboleslavskej automobilke. Nepochybne sa už do všeobecného povedomia dostali aj modely Scala a Enyaq iV, no podľa nášho názoru stále neprekonávajú také ikony, akými sú Rapid, Garde či embéčky 1000, 105/120/125. A potom sú tu také modely, ktoré poznajú len tí, ktorí majú určitý vhľad do zákulisia a histórie značky Škoda. Napriek nepochybne veľkej medializácii verejnosť obyčajne nepozná modely ako **Citijet, Element, Mountiaq, Funstar, Slavia, Sunroq a Afriq**, hoci ide o mimoriadne zaujímavé vozidlá.
Škoda Slavia a Škoda Afriq
[Nedávno sme dokonca mali možnosť vyskúšať si ich na vlastnej koži](https://www.autoviny.sk/testy/123843/skoda-nam-predviedla-7-modelov-aut-ktore-sa-nedostali-do-vyroby-kabriolet-aj-pick-up-by-si-pritom-urcite-nasli-majitelov), i keď za sprísnených podmienok a v rýchlosti nanajvýš 30 km/h. Ide totiž o prototypy, ktoré vznikli ako unikáty, teda jedinečné kusy v dielniach odborného učilištia v Mladej Boleslavi. Strojárenskí a elektrotechnickí študenti s pomocou svojich majstrov odborného výcviku a s veľkou podporou od Škoda Auto vyrobili vlastné autá postavené na základoch komerčne dostupných modelov, pričom im vždy dopriali významný odlišovací faktor – napríklad zo Škody Karoq sa stal kabriolet Sunroq, zo Scaly nádherný spider Slavia a z SUV Kodiaq úchvatný pick-up s pridanou úžitkovou hodnotou. Prečítajte si našu reportáž o vozidlách študentského projektu Azubi Car v nasledujúcom príspevku:

Škoda nám predviedla 7 modelov áut, ktoré sa nedostali do výroby. Kabriolet aj pick-up by si pritom určite našli majiteľov

Karel Čapek v poviedke „z druhej kapsy Čintamani a ptáci“ písal, že vlastnosťou unikátu je nemožnosť vyčísliť jeho cenu, keďže je to unikát - a práve preto sú aj tieto autá hodnotovo nevyčísliteľné, keďže všetky sú vyrobené iba ako jediný kus.
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.