Lexus už testuje svoju technológiu na definitívne „zrušenie nehodovosti“

Systém komunikácie s inými vozidlami a infraštruktúrou testuje Lexus v Austrálii. Nová technológia má predovšetkým znížiť počet nehôd a zlepšiť plynulosť dopravy. Práce na systéme vstúpili do ďalšej etapy.
Vydané Text: 

Experimentálne autá značky Lexus sú vybavené **piatimi novými riešeniami**. Inteligentné vozidlo upozorní na to, že iný vodič v premávke začal núdzovo brzdiť, hoci ešte nie je v dohľade. Ďalší systém informuje o rýchlostných obmedzeniach, vrátane tých, ktoré sa menia. Okrem toho upozorní vodiča, aby stiahol nohu z plynu, keď sa v ťažkých poveternostných podmienkach blíži k nebezpečnej zákrute. Nový komunikačný systém využíva aj kamery umiestnené na križovatkách informujúce o chodcoch a cyklistoch prechádzajúcich cez cestu. Testovacie autá sú vybavené systémom, ktorý tiež vystríha vodiča, keď sa do križovatky rúti veľkou rýchlosťou auto a pravdepodobne prejde na červenú. Ďalší systém vyvinutý spoločnosťou Lexus upozorní aj na vozidlo, ktoré zastavilo na ceste, alebo sa pohybuje extrémne pomaly, čo je užitočné najmä v kopcovitom teréne a pred zákrutou.
Lexus už testuje vlastný systém komunikácie medzi autami, chce dosiahnuť nižšiu nehodovosť (foto: Lexus)
### Nielen bezpečnosť Nová technológia poslúži nielen na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Systém prepojených vozidiel zvýši aj plynulosť premávky, komfort cestovania, zníži spotrebu paliva a emisie výfukových plynov. Na testovanie komunikačných systémov využíva Lexus dve hybridné SUV, modely RX 450h F Sport s celulárnou konektivitou. Dodatočné vybavenie im umožňuje rýchlo si odovzdávať najdôležitejšie informácie o tom, čo sa deje na ceste. Vozidlá sú zároveň vybavené dobre známym balíkom bezpečnostných systémov Lexus Safety System +.
Technológia sa testuje na Lexusoch RX 450h (foto: Lexus)
### Ďalšia fáza testovania „Podstatou testov prepojených automobilov je posilnenie schopností vodiča spojením zručností človeka a vozidla,” vysvetľuje Scott Thompson, generálny riaditeľ divízie Lexus Australia. Lexus má už za sebou jazdy na testovacej dráhe na predmestí Melbourne a začína testy na cestách štátu Victoria. Na vývoji systému spolupracujú spoločnosti VicRoads, Transport Accident Commission a Telstra.
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023