TEST: Mazda CX-5 2.5 Skyactiv-G194 AWD – Voľba srdca i rozumu

Nová Mazda CX-5 odpovedá na všetky požiadavky slovenského motoristu, ktorý túži po stredne veľkom SUV s výkonným motorom a pohonom všetkých štyroch kolies. Existuje vôbec nejaký potenciál na zlepšenie?
Vydané Text: 

Japonská automobilka nám v poslednom čase naznačuje akýsi prechod do vyššej ligy. Použitými materiálmi a kvalitou spracovania sa Mazda nebezpečne približuje k prémiovým zástupcom tejto kategórie a musíme konštatovať, že pri priamom porovnaní pôsobia niektorí konkurenti len ako chudobní príbuzní. Na rozdiel od väčšiny výrobcov **Mazda na kvalitných mäkčených materiáloch v interiéri naozaj nešetrila.** Nájdete ich dokonca aj na dverách vzadu, kde už konkurencia zvyčajne uprednostňuje používanie lacnejších tvrdých plastov. Zadní pasažieri tiež určite ocenia stropné rúčky, výduchy klimatizácie, vyhrievanie krajných sedadiel či dvojicu USB vstupov na nabíjanie mobilných telefónov. S pripojením mobilného telefónu nebudete mať problém ani vpredu.
Okrem samotného nabíjania si môžete po novom premietnuť údaje či navigáciu z mobilného telefónu aj na displej infotainmentu prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto. **Samotný displej umožňuje dotykové ovládanie počas státia, za jazdy budete z bezpečnostných dôvodov odkázaní na otočný ovládač pri stredovej opierke, s ktorým je však práca veľmi intuitívna.** Páčila sa nám tiež prítomnosť fyzických ovládačov klimatizácie a hlasitosti rádia, väčšinu funkcií môžete ovládať aj priamo na volante. Vďaka širokým možnostiam nastavenia volantu a sedadla si polohu nájde takmer každý. Kožené predné sedadlá sú navyše vyhrievané a poskytujú dobrú oporu chrbtice a tela v zákrutách, k dokonalosti nám chýbala len nastaviteľná dĺžka sedacej časti.
Pod kapotou nami testovaného modelu sa nachádzala vrcholná benzínová motorizácia. Atmosférický 2,5-litrový štvorvalec využívajúci technológiu Skyactiv je naladený na 143 kW (194 k), pričom krútiaci moment dosahuje 258 Nm. Ten automobilka kombinuje výhradne so šesťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá obľubuje plynulú jazdu. Za normálnych okolností radí veľmi rýchlo a bez zbytočného trhania, k miernemu zaváhaniu pri výbere správneho prevodového stupňa dochádza len pri úplnom zošliapnutí akcelerátora. Tento efekt však môžete eliminovať naladením pohonného ústrojenstva do režimu šport. **Napriek vyššej prevádzkovej hmotnosti vozidla môžeme jazdné vlastnosti v zákrutách aj vďaka pohonu všetkých štyroch kolies označiť za vynikajúce.** Mazda zvláda športovú jazdu bez nepríjemných náklonov karosérie a za volantom veľmi rýchlo zabudnete na to, že sedíte v pomerne veľkom SUV. A keďže ide o vozidlo s atmosférickým motorom, so zmenou jazdného štýlu sa spotreba nezvyšuje tak dramaticky ako v prípade malých prepĺňaných agregátov. Pri obzvlášť úspornej jazde po okresných cestách môžete spotrebu stlačiť pod 8 l/100 km. Mestská prevádzka alebo diaľničné tempo ju však dokážu priblížiť až k 9 l/100 km, čo môžeme aj naďalej považovať za slušnú hodnotu pri takom výkonnom vozidle s pohonom 4 x 4. [CAR id=17041] .
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.