Magazín

VIDEO: Tesla Model Y podstúpila testy Euro NCAP. Jej výsledky prekvapili...

Tesla Model Y Euro NCAP
Tesla Model Y je jedno z najbezpečnejších áut na svete. Vyplýva to aj z testov Euro NCAP.
Zdroj: Euro NCAP

Kompaktné SUV Tesla Model Y bolo posledným autom z modelového portfólia americkej automobilky, ktoré nepodstúpilo nárazové testy Euro NCAP. To sa však pred nedávnom zmenilo. Vo všeobecnosti sa očakávalo, že tieto náročné skúšky dopadnú dobre, no Tesla aj tak prekvapila. Môžeme o tomto modeli teda hovoriť, že ide o najbezpečnejšie auto na svete?

Predbehla aj EQS

V minulom roku sa stal najbezpečnejším elektromobilom sveta Mercedes-EQ EQS, ktorý si odniesol túto trofej hneď v dvoch hodnotených kategóriách. Istým spôsobom bol tento luxusný elektromobil považovaný aj za najbezpečnejšie auto na svete. Teraz sa však zdá, že narazil na tvrdú konkurenciu, ktorá ho v mnohých kategóriách prevyšuje. Tesla Model Y totiž v hodnotení testov Euro NCAP dosiahla v jednej kategórii takmer 100%.

Prečítajte si aj:


Nové Dacie Sandero Stepway a Logan totálne prepadli v testoch Euro NCAP

David Hecl


Nárazové testy sa za posledné roky poriadne zmenili. Predchádzajúce modely značky Tesla si vždy odniesli z hodnotenia Euro NCAP extrémne vysoké bodové skóre, avšak to bolo udelené za iných okolností a pri iných testovacích scenároch. Samozrejme, tým nechceme povedať, že Tesla zaspala vývoj a od posledných nárazových skúšok svoje staršie modely neaktualizovala. Model Y aj napriek podstatne prísnejším kritériám, v porovnaní s ostatnými autami značky, dokázal cez Euro NCAP prejsť s prstom v nose. V dvoch kategóriách pritom stanovil úplne nové rekordy.

Tesla Model Y Euro NCAP
Takmer vo všetkých kategóriách získal Model Y nadpriemerné hodnotenie.
Zdroj: Euro NCAP

Rekordné hodnotenie

Prvou z nich je ochrana dospelej posádky. Z maximálneho možného bodového zisku 38 bodov si Model Y odniesol 36,9. Ochrana spolujazdca na predných sedadlách bola hodnotená ako dobrá, čo je maximálne možné hodnotenie. Tesla navyše dokázala, že rovnaká úroveň ochrany bude poskytnutá všetkým pasažierom bez rozdielu ich výšky či polohy, v ktorej na sedadle sedia. Jedinou kategóriou, ktorá bola hodnotená horšie ako adekvátna, je čelný náraz, kedy auto aj vzhľadom na svoju výšku získalo hodnotenie „marginal“, čo predstavuje priemer.

Prečítajte si aj:


Tieto autá sú životu nebezpečné! Euro NCAP zverejnil nové výsledky nárazových testov, z ktorých mrazí

Peter Orosz


Ďalšou hodnotenou kategóriou bola ochrana detskej posádky. Tu získal Model Y oproti Mercedes-EQ EQS nižšie hodnotenie. Nebolo to však spôsobené horšou ochranou detí alebo nebezpečnejšími vplyvmi interiéru po zrážke. Išlo len o to, že na predných sedadlách Modelu Y sa nenachádza systém Isofix, za čo boli Tesle strhnuté body. Celkovo tak v tejto kategórii získala len 43 bodov zo 49.

Tesla Model Y Euro NCAP
V ochrane dospelej posádky dokonca Model Y stanovil úplne nový rekord v hodnotení.
Zdroj: Euro NCAP

Najbezpečnejšie auto na trhu?

Najnižšie skóre si Model Y odniesol z hodnotenia ochrany chodcov a ostatných účastníkov premávky. Zlé hodnotenie si odniesla najmä spodná hrana čelného okna a okolité stĺpiky. Tie neposkytovali dostatočnú ochranu pre hlavu chodca, ktorý utrpel stret s vozidlom. Na druhú stranu výborné hodnotenie si odniesli systémy zabraňujúce stretu s chodcom alebo cyklistom, kde auto získalo takmer maximálne možné skóre. Celkovo v tejto kategórii Model Y získal 61,5 bodu zo 72 možných.

Prečítajte si aj:


Takto sa zmenila bezpečnosť áut. V starom by ste nemali šancu / Video

David Hecl


Druhý rekord v hodnotení, ktorý sa Tesle podarilo stanoviť je ponuka bezpečnostných asistenčných systémov a predvídanie kolízie. Tu si Model Y odniesol až 15,7 bodu zo 16 možných. Mierny pokles hodnotenia nastal len v prípade núdzového brzdenia pri zabránení stretu s brzdiacim autom. Nešlo však o žiadnu zrážku ale len mierne kozmetické strhnutie bodov. Celkovo tak Model Y Euro NCAP radí medzi najbezpečnejšie autá, ktoré je možné aktuálne na trhu zakúpiť.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.