Magazín

Slovensko zasiahlo husté sneženie! Toto je 10 najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali počas zimy nosiť v aute!

Zima, sneh, príprava na zimu, výbava
Zdroj: Peter Orosz

1. Metlička so škrabkou

Skutočný základ, bez ktorého sa v zime jednoducho nezaobídete. Škrabka by mala byť dostatočne pevná a ostrá, aby ste zo skla dokázali odstrániť aj silnejšiu námrazu. Do SUV alebo MPV sa hodí metlička s dlhšou rúčkou, ktorá vám pomôže jednoduchšie odpratať sneh aj z vyššie položenej strechy.

Príprava na zimu

2. Kvapalina do ostrekovačov

Mnohí vodiči na túto podstatnú vec zabúdajú. Ešte pred mínusovými teplotami odporúčame vystriekať vodu alebo letnú zmes z nádržky, aby vám počas prvej chladnej noci náhodou nezamrzla. Následne dolejte kvalitnú zimnú kvapalinu do ostrekovačov až po okraj. V zime budete ostrekovanie čelného skla využívať na dennom poriadku, a preto je dobré nosiť malé balenie vždy so sebou.

Z produktov jednoznačne odporúčame OMV Caristal, ktorá v odborných testoch získala ocenenie najvyššej kvality. dostanete ju na čerpacích staniciach OMV ako 3L hotovú zmes (do -25°C) alebo ako 2L koncentrát (do -60°C). OMV Caristal je navrhnutý tak, aby bez námahy odstraňoval ľadové pruhy, prach a hmyz, ako aj zvyšky oleja a silikónu. Špeciálne prísady spomaľujú tvorbu nového ľadu a zabezpečujú, aby ostrekovacie trysky zostali funkčné aj za drsných zimných podmienok. Zimná kvapalina do ostrekovačov OMV neobsahuje toxický metylalkohol a je neškodný pre lak a farbu, chrómované časti, gumené časti a plastové diely.

Príprava na zimu

3. Štartovacie káble

Chladné počasie komplikuje život najmä akumulátorom, ktoré môžu počas zimy vypovedať službu. Aj preto je rozumné nosiť v aute štartovacie káble. Ide o pomerne malú investíciu a v aute nezaberajú veľa miesta. Verte, že nám už veľakrát pomohli. Pokiaľ máte vo vozidle viac než 6 rokov starú batériu, odporúčame vám ju pred zimou vymeniť za novú. Takto budete mať istotu, že ráno spoľahlivo naštartujete.

Príprava na zimu

4. Snehové reťaze

Vyberajte podľa aktuálneho obutia. V príručke od vozidla si pred kúpou naštudujte, či ich môžete na daný rozmer nasadiť. Pri kúpe odporúčame uprednostniť samonapínacie reťaze, ktoré nemusíte počas jazdy priebežne kontrolovať. Pri textilných snehových náhradách si dávajte pozor, pretože väčšina nie je schválená ako plnohodnotná alternatíva k tým klasickým. Na cesty, kde sú prikázané reťaze, s nimi navyše nemôžete.

Príprava na zimu

5. Náhradné žiarovky

Pokiaľ vlastníte staršie auto, odporúčame mať vždy poruke základnú sadu s náhradnými žiarovkami. V zimnom období si len s denným svietením nevystačíte, pri snežení alebo zhoršenej viditeľnosti ste povinní využívať plnohodnotné stretávacie svetlomety. Pokiaľ máte problémy s komplikovanejšími xenónovými svetlometmi, odporúčame vám navštíviť servis ešte pred zimou.

Príprava na zimu

6. Ťažné lano

Ťažné lano síce nepatrí do povinnej výbavy, no v zime dokáže byť skutočne spásonosné. Vďaka nemu bude možné vaše vozidlo pri poruche odtiahnuť alebo v prípade zapadnutia v hlbokom snehu vás pomocou druhého automobilu bez problémov vytiahnu. Pri výbere sa zamerajte na maximálnu nosnosť ťažného lana, pevnejšie odporúčame najmä majiteľom väčších SUV automobilov.

Vitara Copper

7. Skladacia lopatka

Skladná, avšak veľmi užitočná. Využijete ju nielen v extrémnych podmienkach, ale aj pri odpratávaní záveja na sídliskovom parkovisku. Vďaka nej bude odstraňovanie snehu rýchlejšie a menej namáhavé.

8. Teplé deky

Predstavte si, že sa vám cestou pokazí auto alebo dostanete defekt a vy ostanete s nepojazdným autom na krajnici v mrazivom počasí. Presne vtedy je dobré mať so sebou teplú deku, ktorá vám počas čakania na odťahovú službu pomôže zahriať seba alebo cestujúcich.

Príprava na zimu

9. Nabíjačka na telefón

Asi nikto nechce zažiť pohľad na vybitý telefón vo chvíli, keď potrebujete privolať pomoc. Zima neprospieva ani mobilným telefónom, ktorých batéria môže v chladnom počasí vypovedať službu oveľa skôr. Odporúčame preto nosiť so sebou praktickú nabíjačku do 12 V zásuvky alebo powerbanku, aby ste udržali váš mobilný telefón v použiteľnom stave.

10. Občerstvenie

Môže sa stať, že na niektorom úseku bude potrebné dlho čakať, napríklad na odhrnutie nánosov snehu z cesty. Vtedy je dobré mať v aute pohodené aspoň niečo pod zub, napríklad VIVA ovocné tyčinky bez pridaného cukru a umelých prísad. Tie vám nielenže v chladnom počasí dodajú energiu, ale zabezpečia tiež vyvážený príjem kalórií. Smäd uhasia vitamínové vody VIVA, ktoré sú bohaté na dôležité živiny a poskytnú telu potrebnú dennú dávku vitamínov C a vitamínov B.

Príprava na zimu

Počas zimy odporúčame:

Tankovať prémiové palivo

Kvalitné prémiové palivo ocení predovšetkým motor vášho auta. Za viaceré problémy a predčasné poruchy motora môže skutočnosť, že majitelia vozidiel častokrát siahajú po menej kvalitných palivách. Obzvlášť v zimných mesiacoch by ste na palive šetriť nemali, inak vám hrozia problémy napríklad s ranným štartovaním. Palivá MaxxMotion od OMV sú navrhnuté tak, aby predĺžili životnosť vášho motora a prispeli k efektívnejšiemu spaľovaniu.

5 rád na dovolenku v kľude a pohode (OMV)

Pravidelné umývanie

Cestárska soľ má korozívne účinky a negatívne vplýva na kritické časti podvozku. Pravidelné umývanie vozidla a jeho podvozku je dôležité pre odstránenie posypovej soli, kvalitné nanesenie vosku navyše ochráni karosériu počas zimného obdobia. Autoumyvárky Top Wash na čerpacích staniciach OMV sú vybavené kefami, ktoré sú mimoriadne šetrné k laku vozidla a zároveň dokážu dôkladne vyčistiť aj rôzne tvarované plochy.

Príprava na zimu
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?