Magazín

Čo s autom po zime? Na tieto dôležité veci motoristi zabúdajú a riskujú tým vážnejšie problémy

Dlhodobý test Škoda Kodiaq

Cenu každého ojazdeného vozidla ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Počet predchádzajúcich majiteľov, servisná história, pôvod vozidla, počet najazdených kilometrov, vek a v neposlednom rade aj aktuálny technický stav. Pokiaľ sa o svoje vozidlo budete zodpovedne starať, bude mať na trhu jazdených vozidiel vyššiu hodnotu než porovnateľný model v horšom technickom stave. Zanedbávať základnú údržbu sa preto nevypláca.

Škoda Scala 1.5 TSI červená

Pozor na agresívnu posypovú soľ

Najmä zimné mesiace so snehovou pokrývkou bývajú pre autá ťažkou skúškou. Všade prítomná posypová soľ sa dostáva aj na miesta, ktoré by majiteľovi vozidla ani len nenapadli. Ak napríklad nastúpite do vymrznutého auta s topánkami od snehu a soli a zapnete kúrenie, sneh so soľou sa rozpustí a dostane sa až na kovové konštrukcie pod kobercami, kde môže spôsobiť koróziu. Ešte viac pochopiteľne trpí podvozok. Preto je dôležité po zime všetky miesta, kam sa soľ mohla dostať, čo najskôr očistiť a vymyť. Rovnako tak v zimných mesiacoch trpí aj brzdová sústava a výfukový systém. Častá návšteva umývačky by tak mala byť v zime štandardom. Rozhodne je lepšie využívať ručné vysokotlakové umývačky, kde nehrozí poškodenie laku kefami.

Akumulátor po zime treba preveriť

Nemilo dokáže po zime prekvapiť aj akumulátor, ktorému teploty pod bodom mrazu rozhodne nesvedčia. Stav akumulátora, bohužiaľ, pohľadom nespoznáte. Ak nevlastníte záťažový merač, budete si musieť stav autobatérie overiť v servise. Záťažový merač odhalí, či je batériu po zime potrebné len dobiť alebo rovno vymeniť. Pozornosť by ste mali venovať aj stieračom, ktoré sa v priebehu zimy musia potýkať s nadmerným opotrebením stieracích líšt pri odstraňovaní väčšieho množstva hrubších nečistôt alebo aj ľadu a snehu. Koncom marca prichádza aj čas na výmenu pneumatík zo zimných na letné. Všeobecne platí, že výmenu je vhodné naplánovať na dobu, kedy sa teplota stabilne drží nad 10 °C.

Tlak v pneumatikách

Ak ešte plánujete pár týždňov vydržať na zimných pneumatikách, skontrolujte si v nich tlak a upravte ho na predpísané hodnoty. Je možné, že pneumatiky budete mať pre oteplenie pretlakované, najmä ak ste ich hustili v tuhej zime. V tom prípade z nich treba vypustiť prebytočný tlak. Získate tak vyšší komfort a lepšie jazdné vlastnosti vrátane kratšej brzdnej dráhy. Nezabudnite skontrolovať tlak aj v rezervnom kolese!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.