Magazín

10 skutočných tipov, ako ušetriť na prevádzkových nákladoch auta

Ilustračné foto - pokazené auto na ceste do servisu a zúfalý mladík, ktorý nevie, ako sa používajú štartovacie káble
Ilustračné foto
Ilustračné foto - pokazené auto na ceste do servisu a zúfalý mladík, ktorý nevie, ako sa používajú štartovacie káble
Ilustračné foto

Bez najmenších diskusií je to práve palivo, na čo v súvislosti s autom míňame najviac peňazí. Prečo je ale palivo také drahé? V skutočnosti platíme nielen za benzín a naftu, ale aj spotrebnú daň, distribučné náklady a ďalšie faktory, ktoré vplývajú na koncovú cenu: jedná sa napríklad o silu meny, prírodné katastrofy a, samozrejme, pravidlá ponuky a dopytu.

Veľmi dobre vieme, že mať auto nie je lacná záležitosť, preto by sme mali investovať do auta, ktoré bude mať čo najnižšie dodatočné náklady. Avšak emócie často zvíťazia nad rozumom a tak hľadáme spôsoby, ako ušetriť na spotrebe a údržbe. Ponúkame vám zopár tipov, ako môžete na palive a ďalších nákladoch ušetriť aj bez kúpy nového ekologickejšieho auta.

  1. Nekopte zbytočne do pedálov. Zrýchľujte aj spomaľujte mierne. Jazdite konštantnou rýchlosťou okolo 50 km/h.
  2. Používajte na diaľnici tempomat.
  3. Choďte do servisu včas. Zaznačte si do kalendára všetky dôležité servisné úkony, o ktorých vopred viete, že ich je potrebné urobiť. Zanedbávaním intervalom a čakaním na prejavy poruchy prídete o ďalšie peniaze minuté na servis.
  4. Vypnite klimatizáciu. Pri zapnutej klimatizácii stúpa spotreba aj o 15 percent. Využívajte na schladenie prirodzené spôsoby ako parkovanie v tieni a v podzemných garážach. V zime sa oblečte teplejšie.
  5. Naplánujte si trasu logicky a efektívne. Ak potrebujete cez deň vybaviť viac vecí, naplánujte si celý deň a vybavte to naraz. Neustále zahrievanie vychladnutého motora zbytočne zvyšuje spotrebu.
  6. Ak nemusíte, nejazdite počas dažďa alebo sneženia. Máme za overené, že počas zlých poveternostných podmienok sa spotreba paliva zvyšuje.
  7. Kontrolujte si tlak v pneumatikách. Pneumatiky s optimálnym tlakom poskytujú optimálne brzdenie, pri nesprávnom tlaku v pneumatikách musí vynakladať auto väčšiu námahu pri brzdení a spotreba môže stúpnuť o 2-3%.
  8. Odstráňte nepotrebnú záťaž. Auto nie je sklad, preto by v ňom mali byť iba veci súvisiace s jazdou a jej cieľom.
  9. Všímajte si ceny paliva. Porovnajte si ceny paliva na čerpacích staniciach vo vašom okolí, využívajte akcie, zľavy, zbierajte vernostné body.
  10. Vždy buďte v strehu. Keď sledujete okolie, nemusíte zrazu prudko brzdiť, keď naskočí červená alebo spomaľovať kvôli autu pred vami. Všímaním si okolitej premávky si dokážete zabezpečiť plynulú jazdu.