Veľká pasca na Slovákov: Za auto zaplatíte 300 eur navyše, stačí malá chyba
Ak urobíte jediný zlý krok, môžete prísť o stovky eur kvôli autu. Najmä počas dovoleniek sa to stáva často a pasca na Slovákov býva žiaľ účinná.
Vydané Text: Alex
Prenájom auta počas dovolenky môže byť veľmi praktický nápad. Zabezpečí vám flexibilitu pri objavovaní destinácie. Práve tu sa skrýva viacero nástrah, ktoré môžu z pokojných dní pri mori alebo v horách „vyčarovať“ nepríjemný zážitok. V tomto článku vám prinášame praktické rady, ako sa vyhnúť najčastejším chytákom pri požičaní auta v zahraničí. Aj poriadne sofistikovaná pasca na Slovákov pri prenájme vozidla sa dá vďaka nim odhaliť.
1. Dôkladne si preštudujte ponuky
Jedno základné pravidlo: nevyberajte si okamžite najlacnejšiu ponuku. Mnohé cenovo výhodné ponuky nezahŕňajú dôležité služby ako poistenie, neobmedzený počet kilometrov alebo detské sedačky.
Oveľa výhodnejšie býva rezervovať auto ešte pred odchodom z domova a všetko si dobre premyslieť. Skontrolujte tiež recenzie autopožičovní v danej lokalite na nezávislých hodnotiacich weboch. Skvelým pomocníkom býva napríklad Google Maps.
2. Rezervácia nie je zmluva, pozor na chytáky
Veľa cestovateľov sa mylne domnieva, že online rezervácia je záväznou zmluvou. V skutočnosti ide len o predbežnú rezerváciu, pričom skutočná zmluva sa podpisuje až na mieste. Tá sa niekedy líši od online ponuky, a preto si pred podpisom všetko starostlivo overte.
Zmluvu si pokojne preložte pomocou aplikácie ako Google Translate – nenechajte sa tlačiť do rýchleho podpisu. Ak vznikne problém, trvajte na podmienkach vrátane originálnej ceny, za ktorú ste si auto pôvodne objednali cez internet.
3. Vek vodiča rozhoduje
Pri prenájme auta existujú vekové limity. Vodiči mladší ako 25 rokov musia niekedy platiť dodatočné poplatky – to isté môže platiť aj pre starších vodičov nad 70 rokov. Tieto podmienky si vopred overte.
4. Poistenie? Rozhodne áno, pripravte sa vopred
Odporúčame vám plnohodnotné havarijné poistenie auta, a to ideálne bez spoluúčasti. Dajte si však pozor na to, aby vám priamo na mieste zamestnanci autopožičovne nevnucovali zbytočné poistné produkty. Niektorí pracovníci vyvíjajú silný tlak, ba dokonca odmietnu odovzdať auto, ak klient odmietne nimi sprostredkovanú poistku.
Tá však býva často predražená. Poznáme prípad, kedy motorista takto preplatil poistenie o viac ako 300 eur, a to úplne zbytočne. Navyše, mnohé takéto nevýhodné poistenia sa nevzťahujú na pneumatiky, podvozok vozidla či poškodenie kamienkami.
5. Poplatky navyše a problémy s kauciou
Jednou z najčastejších pascí autopozičovní sú tzv. „no-show poplatky“. Ak si auto nevyzdvihnete načas, prídete o rezerváciu aj o zaplatené peniaze. Stane sa tak bežne bez ohľadu na dôvod. Nikoho často nezaujíma ani vaše meškanie lietadla. Vždy si preto naplánujte časovú rezervu a v prípade problémov sa včas telefonicky ozvite požičovni.
Ďalším rizikom je kaucia. Väčšina požičovní vyžaduje klasickú kreditnú kartu, pričom bežné debetné karty môžu byť problém. Ak chcete platiť kauciu debetnou kartou, overte si túto možnosť vopred.
Po autorizácii sa vám kaucia zablokuje na karte. Môže dosahovať sumy od 300 až do 3 000 eur. Odporúčame vám vždy si dôkladne skontrolovať výšku tejto sumy na platobnom termináli.
6. Preberanie a odovzdanie vozidla: Všetko zadokumentujte
Pri preberaní auta dôkladne skontrolujte každý škrabanec a poškodenie. Všetko si nechajte zapísať do protokolu, urobte fotky alebo video. Niektoré požičovne dnes používajú na kontrolu stavu vozidla skenery s umelou inteligenciou. To je síce fajn inovácia, no vy si určite pre istotu vytvorte vlastnú dokumentáciu.
Ak sa dá, vyhnite sa vráteniu vozidla mimo otváracích hodín. V takom prípade totiž nemáte dôkaz, v akom stave ste auto odovzdali, a môžete byť zodpovední za škody, ktoré vzniknú neskôr. Aj v tom môže spočívať pasca na Slovákov či vodičov z iných krajín.
7. Palivová politika a pokuty
Čo sa týka paliva, najvýhodnejšie je zvoliť si možnosť „full-to-full“, teda plná nádrž pri prebratí, plná pri vrátení. Iné alternatívy (ako napríklad predplatenie ceny prvej nádrže) bývajú často nevýhodné.
Zároveň nezabudnite, že pri dopravných priestupkoch vás čaká nielen pokuta, ale aj manipulačný poplatok od požičovne za spracovanie sankcie a vašich údajov. Zvyčajne ide o sumu 40 až 50 eur.
Aby požičanie auta nedopadlo ako pasca na Slovákov
Prenájom vozidla v zahraničí nie je jadrová fyzika, stačí byť pripravený a informovaný. Porovnajte si najlepšie ponuky viacerých autopožičovní, prečítajte si dôkladne zmluvu o prenájme auta, poistite sa primerane vašim potrebám a vždy si zadokumentujte stav vozidla. Vďaka tomu si dokážete užiť pohodlnú, bezpečnú dovolenku bez zbytočných stresov, dodatočných nákladov a žiadna pasca na Slovákov sa nemusí konať, pretože ju odhalíte vopred.
Zdroj: autoeurope.co.uk