Advertisement

Advertisement
Parkovanie

Môžete dať svoje parkovacie miesto do prenájmu? Ako zarobiť na parkovacom mieste, keď ho nepoužívate

Keď ste si zaplatili parkovacie miesto, môže sa zdať, že s ním môžete nakladať podľa svojej vôle. Je to naozaj tak?

Možno svoje parkovacie miesto zúžitkovať, aby zarábalo?
Vydané  Text: 


Advertisement

Čoraz prísnejšia parkovacia politika miest, zvyšujúce sa ceny parkovného, zhoršená dostupnosť aj plateného parkovania, to všetko núti motoristov vynakladať peniaze na dlhodobý prenájom parkovacieho miesta v blízkosti svojho domova. Dôvody sú prozaické: keď vlastníte automobil, práve jeho bezpečné a lacné parkovanie sa stáva čoraz náročnejšou úlohou, hlavne vo väčších mestách. Aby bol automobil skutočne využiteľný, musí byť parkovacie miesto v blízkosti domova a ideálne pod strechou.

Takýto motorista si musí obyčaje takéto miesto zaplatiť na dlhší čas dopredu, pričom v takom prípade má výhradné právo na danom mieste zastaviť aj stáť – ostatní motoristi na takomto vyhradenom parkovacom mieste nesmú ani zastaviť, ani stáť.

Problém takéhoto dlhodobého prenájmu je, že parkovacie miesto platíte aj za čas, kedy na ňom žiadne vozidlo zaparkované nie je.

Pre predstavu si uveďme príklad z praxe: ak si prenajímate parkovacie miesto, ale ráno o 7:30 hodine s autom odchádzate do práce a vraciate sa späť až o 17:00 hodine, následne ešte večer na dve hodiny autom idete preč, až 11 hodín z 24-hodinového dňa je toto parkovacie miesto nevyužité. To je takmer 50 % z celkového času.

Nejeden motorista sa tak môže zamýšľať nad tým, ako tento čas zúžitkovať, napríklad ponúknutím parkovacieho miesta na platené parkovanie pre iných motoristov.

Matematika je jednoduchá – ak by bolo takéto parkovanie spoplatnené sumou 70 eurocentov za hodinu, 11 hodín denne by vynieslo 7,7 eur denne, prípadne 5,6 eur za 8 hodín. Pri 20 dňoch v mesiaci to znamená 112 až 154 eur.

Inzercia

Prax je komplikovanejšia

Ak by držiteľ parkovacieho státia, ktoré má prenajaté od obce či mesta, mal záujem ho speňažiť, narazí hneď na niekoľko problémov.

Pokračujte na druhú stranu článku


Stránky: 1 2Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.