Audi EP4 sa vracia k staršiemu dizajnu áut, výkon sa však zvýšil na 8-násobok pôvodnej verzie

Audi EP4 je učňovský projekt, ktorý nadväzuje na model vyrábaný v Neckarsulme spoločnosťou NSU Motorenwerke v rokoch 1961 až 1973.

Vydané Text: 

Prečo vôbec vznikol tento koncept, ktorý nemá ani len najmenšie šance časom sa stať sériovo vyrábaným automobilom? V určitom okamihu svojej histórie sa NSU stalo súčasťou Audi a bývalý závod NSU dnes oslavuje 150. výročie. Práve na počesť osláv výročia vznikol koncepčný retomod Audi EP4 Concept. Stvorilo ho dvanásť učňov v závode Audi v Neckarsulme.

Ako základ bol vzatý model NSU Prinz z roku 1971, ale jeho vnútorné časti boli úplne nahradené s ohľadom na modernú realitu a vývoj. Napríklad namiesto tradičného motora je tu nainštalovaný elektromotor od Audi e-tron: koncept tak dostal značný výkon 176 kW alebo 240 k. Pre porovnanie, východiskový model disponoval vzadu uloženým dvojvalcovým motorom s maximálnym výkonom 22 kW. Na pohon motora bola použitá batéria z auta Audi Q7 PHEV.

Mimochodom, batéria je ukrytá pod prednou kapotou, kde mal pôvodný model kufor.

Inzercia

Okrem toho boli použité prvky odpruženia a brzdového systému z Audi A1, nainštalovali sa nové svetlomety a svetlá a pribudli spojlery na zlepšenie aerodynamiky.
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.