Pravda je na stole! Čo sa presne stalo s elektromobilmi na palube lode, ktorú zachvátil požiar?

Po požiari na nákladnej lodi pri holandskom pobreží médiá impulzívne označili za príčinu požiaru elektromobil. Teraz sa ukázalo, že to nie je pravda.

Vydané Text: 

Aj keď presná príčina požiaru stále nie je známa, teória o elektromobiloch po kontrole nákladnej lode už neobstojí. Spodné štyri z dvanástich palúb sú v podstate nepoškodené a približne 1 000 vozidiel, vrátane 498 elektrických, je v dobrom stave, tvrdí šéf záchrannej spoločnosti Royal Boskalis Westminster NV Peter Berdowski. Znamená to teda, že žiaden z prítomných elektromobilov na palube nemôže byť zodpovedný za požiar lode neďaleko holandského pobrežia.

Podľa šéfa záchrannej spoločnosti sú štyri najvyššie paluby, na ktorých sa nenachádzali žiadne elektromobily, natoľko poškodené, že sa po nich ťažko chodí a že vozidlá, ktoré sa tam nachádzajú, sú doslova „pripečené k zemi“. Poškodené automobilky teraz zisťujú, ako by sa dali vozidlá z lode vytiahnuť.

Nákladná loď Fremantle Highway je v súčasnosti zakotvená v holandskom meste Eemshaven. Čoskoro sa z lode odčerpá palivo a zvyšok nebezpečných látok, aby sa zabránilo úniku a znečisteniu životného prostredia. Fremantle Highway môže zostať v prístave do 14. októbra. Potom ju budú musieť odtiahnuť na iné miesto – či na opravu alebo zošrotovanie, zatiaľ nie je známe.

Inzercia
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.