Pravda je na stole! Čo sa presne stalo s elektromobilmi na palube lode, ktorú zachvátil požiar?

Po požiari na nákladnej lodi pri holandskom pobreží médiá impulzívne označili za príčinu požiaru elektromobil. Teraz sa ukázalo, že to nie je pravda.

Vydané  Text: 

Aj keď presná príčina požiaru stále nie je známa, teória o elektromobiloch po kontrole nákladnej lode už neobstojí. Spodné štyri z dvanástich palúb sú v podstate nepoškodené a približne 1 000 vozidiel, vrátane 498 elektrických, je v dobrom stave, tvrdí šéf záchrannej spoločnosti Royal Boskalis Westminster NV Peter Berdowski. Znamená to teda, že žiaden z prítomných elektromobilov na palube nemôže byť zodpovedný za požiar lode neďaleko holandského pobrežia.

Podľa šéfa záchrannej spoločnosti sú štyri najvyššie paluby, na ktorých sa nenachádzali žiadne elektromobily, natoľko poškodené, že sa po nich ťažko chodí a že vozidlá, ktoré sa tam nachádzajú, sú doslova „pripečené k zemi“. Poškodené automobilky teraz zisťujú, ako by sa dali vozidlá z lode vytiahnuť.

Nákladná loď Fremantle Highway je v súčasnosti zakotvená v holandskom meste Eemshaven. Čoskoro sa z lode odčerpá palivo a zvyšok nebezpečných látok, aby sa zabránilo úniku a znečisteniu životného prostredia. Fremantle Highway môže zostať v prístave do 14. októbra. Potom ju budú musieť odtiahnuť na iné miesto – či na opravu alebo zošrotovanie, zatiaľ nie je známe.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.