Na našich cestách sa objavuje nová dopravná značka. Viete, čo znamená?

Viete čo znamená táto nová dopravná značka? Upozorňuje na propblém, ktorý je na našich cestách pomerne bežným.

Zákon pritom význam dopravnej značky popisuje pomerne jasne.
Za jej nerepšektovanie hrozí pokuta.
Vydané Text: 

V týchto dňoch sa na našich cestách, a to najmä v Bratislave, objavila pomerne neznáma dopravná značka, ktorá mnohých vodičov mätie. Ide pritom už o druhú novinku v značení použitú v okolí hlavného mesta za posledných niekoľko mesiacov. Pred časom sme vám priniesli informácie o zelenej šípke, ktorá si našla svoje miesto na viacerých svetelných križovatkách. Čo však hovorí bežným vodičom značka, na ktorú polícia upozornila na svojom profile na Facebooku?

Dostanete ich za rýchlosť, státie aj bránenie v jazde. Aktuálny sadzobník pokút ukladaných políciou v blokovom konaní (2023)

Inzercia

Upozorňuje na častý problém

Nová dopravná značka sa podľa informácií z príspevku Polícia SR – Bratislavský kraj začne v najbližšej dobe objavovať na viacerých frekventovaných dopravných úsekoch. Ide predovšetkým o miesta, ktoré v časoch dopravnej špičky vykazujú hustú premávku a často tu dochádza ku kolapsu dopravy. Dočasné dopravné značenie tak má úlohu upozorňovať vodičov na správanie, ktorého sa mnohí z nich dopúšťajú či už vedome alebo nevedome.

 

Inzercia


Advertisement

Samotné dopravné značenie vyzýva vodičov, aby nevchádzali do križovatky, ak im situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by boli nútení zastaviť vozidlo v križovatke. Inými slovami ide o upozornenie, že v prípade dopravnej zápchy nemáte vstúpiť do križovatky. Môžete tak spôsobiť blokovanie ostatných jazdných pruhov alebo križujúcich sa ciest. Koniec-koncov, definíciu takéhoto správania máme aj v zákone. Konkrétne hovoríme o Zákone č. 8/2009 o cestnej premávke. Jeho §20 s názvom Jazda cez križovatku v odstavci 3 hovorí nasledovné:

Nová dopravná značka vychádza zo zákona

„Vodič nesmie vojsť na križovatku, ak mu situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bol nútený zastaviť vozidlo na križovatke; to neplatí, ak vodič musí zastaviť vozidlo v križovatke z dôvodu dávania prednosti chodcom prechádzajúcim cez vozovku alebo pri odbočovaní doľava podľa § 19 ods. 4.“

Blokovanie križovatky, ktoré je opísané v zmienenom zákone je pritom zakázané. To si stále mnoho vodičov neuvedomuje a hrozí im za to pokuta. Za takéto správanie môže polícia vodičovi uloženť pokutu podľa aktuálne platného sadzobníku až do výšky 50 eur.

Česi menia ceny diaľničných známok. Za ročnú si poriadne priplatíte

Inzercia
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.