KIA EV9: Pozrite sa do zákulisia najväčšieho SUV značky a jeho obojsmerné nabíjanie

Šesť- alebo sedemmiestne SUV je robustné a zároveň sofistikované a dláždi cestu k bezemisnej a autonómnej mobilite.

Podporuje inovatívne obojsmerné nabíjanie a dojazd až 541 km.
Vydané Text: 

Nový štandard pre elektrické vozidlá a SUV

Model EV9 je skonštruovaný na globálnej modulárnej platforme spoločnosti Kia pre elektrické vozidlá (E-GMP) a v najobľúbenejšom segmente vozidiel v Európe má jasný náskok. Dlhý rázvor kolies a úplne plochá architektúra elektrického vozidla zaisťujú veľkorysý priestor pre všetkých cestujúcich, pričom na sedadlách vo všetkých troch radoch je pohodlie ako v obývačke. Keď vozidlo stojí, zákazník si môže pre sedadlá v druhom rade vybrať relaxačnú alebo otočnú funkciu.

Relaxačné sedadlá ponúkajú vynikajúce pohodlie, zatiaľ čo otočné sedadlá sa dajú otočiť smerom k tretiemu radu. Okrem toho je v modeli EV9 množstvo inovácií, ktoré zvyšujú komfort a pohodlie pri cestovaní – napríklad digitálne vonkajšie spätné zrkadlá, zapustené kľučky dverí, relaxačné sedadlá či trojitý panoramatický displej.

Zaujímavý detail: digitálne vonkajšie spätné zrkadlo s displejom v interiéri.

Zaujímavý detail: digitálne vonkajšie spätné zrkadlo s displejom v interiéri.

Inzercia

Najväčšie auto značky Kia

S dĺžkou 5 010 mm je model EV9 zatiaľ najpriestrannejším osobným vozidlom značky Kia a zároveň druhým modelom značky Kia postaveným na špecializovanej platforme HGM pre batériové elektrické vozidlá (BEV): globálnej modulárnej platforme pre elektrické vozidlá (E-GMP).

Model je široký 1 980 mm a vysoký 1 750 mm a má rázvor 3 100 mm.

Okrem toho, že je dostatočne priestranný pre všetkých cestujúcich, ponúka aj ďalší úložný priestor v podobe predného kufra.

Inzercia


Advertisement

Variant s pohonom zadných kolies má maximálny objem predného batožinového priestoru 90 litrov, kým verzia s pohonom všetkých kolies ponúka 52 litrov úložného priestoru. Zadný batožinový priestor ponúka 728 litrov úložného priestoru pri 4/5 sedadlách v zvislej polohe a až 333 litrov pri 6/7 sedadlách v zvislej polohe.

 

Inzercia

KIA EV9 GT Line (modelový rok 2024)

KIA EV9 GT Line (modelový rok 2024)

Dlhý dojazd a rýchle nabíjanie

Dojazd až 541 kilometrov dopĺňa funkcia ultrarýchleho nabíjania, pomocou ktorého je už za 15 minút zaistený dojazd 239 km. Model EV9 je vybavený aj funkciou obojsmerného nabíjania, ktorá je zárukou, že zákazníci si môžu vozidlo nielen nabíjať, a to prostredníctvom nástennej nabíjačky alebo na verejnom nabíjacom mieste, ale energiu uloženú v akumulátore môžu využiť aj na napájanie elektrospotrebičov – alebo v budúcnosti dokonca aj domácnosti.

Model EV9 je zároveň prvým vozidlom značky Kia, ktoré je možné aktualizovať prostredníctvom obchodu Kia Connect, vďaka čomu si ho zákazníci môžu aktualizovať a individuálne vybaviť funkciami, o ktoré majú záujem. Požitie alternatív kože a materiálov vyrobených z recyklovaných plastov predstavuje dôležitý a významný posun smerom k udržateľnejšiemu interiéru.

Kia EV9 disponuje funkciou obojsmerného nabíjania, čo poskytuje možnosti pre pokročilé technológie budúcnosti, ako je nabíjanie z vozidla (V2L), nabíjanie medzi vozidlom a budovou (V2B), nabíjanie medzi vozidlom a domácnosťou (V2H) či prenos energie medzi vozidlom a elektrickou sieťou (V2G).

Inzercia

Funkcia V2L, ktorá bola po prvý raz zavedená v modeli Kia EV6 a v novom modeli EV9 je v ponuke v rámci štandardnej výbavy, umožňuje napájať spotrebiče 220 V s využitím akumulátora vozidla po zapojení kábla do nabíjacieho konektora. Funkcie V2B a V2H sa týkajú schopnosti vozidla napájať budovu alebo domácnosť zákazníka. Funkcia V2G znamená, že vozidlo dokáže prenášať energiu priamo späť do elektrickej siete, a to tak, že v čase mimo špičky uskladňuje lacnú elektrickú energiu a v čase najvyššieho dopytu ju prenáša späť do siete. Funkcie V2B, V2H a V2G sa budú postupne uvádzať na trh v celej Európe.

 

Inzercia

KIA EV9 GT Line (modelový rok 2024), pohľad z profilu odhaľuje nevšedne priestranný interiér s veľkým batožinovým priestorom.

KIA EV9 GT Line (modelový rok 2024), pohľad z profilu odhaľuje nevšedne priestranný interiér s veľkým batožinovým priestorom.

Dve možnosti pohonu

Kia EV9 je v ponuke s pohonom zadných kolies alebo s pohonom všetkých kolies. Obe verzie sa dodávajú s akumulátorom 99,8 kW, ktorý disponuje technológiou akumulátorov štvrtej generácie od spoločnosti Kia.

Verzia s pohonom zadných kolies (RWD) má elektromotor s výkonom 149 kW, ktorý dodá maximálny krútiaci moment 350 Nm. Pri najvyššej rýchlosti 185 km/h dokáže tento variant hnacieho ústrojenstva zrýchliť z nuly na 100 km/h za 9,4 sekundy. Dojazd v režime plne elektrickej jazdy dosahuje 541 km podľa WLTP.

Variant s pohonom všetkých kolies (AWD) poháňajú dva elektromotory s výkonom 141 kW s maximálnym krútiacim momentom 200 Nm vpredu a 350 Nm vzadu. Vozidlo dosahuje najvyššiu rýchlosť 200 km/h, zrýchli z nuly na 100 km/h za 6,0 sekundy a môže sa pochváliť odhadovaným dojazdom na čisto elektrický pohon až 497 km podľa WLTP.

Kia EV9 disponuje kapacitou 800-voltového ultrarýchleho nabíjania, čo znamená, že zákazníci môžu tráviť viac času za volantom a menej času pri nabíjaní. Už 15 minút nabíjania zabezpečí vozidlu dojazd 239 km na čisto elektrický pohon v prípade verzie s pohonom RWD a 219 km pre variant s pohonom AWD.

 

Detail zadných Full LED svetiel

Detail zadných Full LED svetiel

Model Kia EV9 mal svoju európsku premiéru začiatkom tohto mesiaca na Summite značky Kia. Podujatie s mottom „Spoločný a zodpovedný pohyb“ ilustrovalo, ako tento model podporuje transformáciu značky Kia na poskytovateľa riešení udržateľnej mobility tým, že umožňuje pohyb na európsky spôsob: zodpovedný, kooperatívny, progresívny a inšpiratívny.
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.