Aktuality

Porovnanie priemerného platu s cenou nového auta a cenou PHM: Slovensko je na celosvetovej špičke v negatívnom hodnotení

kupa auta, nove auto, peniaze, showroom, predajna, predaj

Kúpa nového auta je obyčajne veľmi nákladnou Mnohokrát ľudia na Slovensku roky šetria len preto, aby si mohli dovoliť bezpečné a moderné vozidlo.

Svlastníctvom auta je spojené množstvo benefitov, ktoré pramenia prevažne z takmer neobmedzenej mobility.

Avšak kúpa nového auta na Slovensku spadá medzi tie najdrahšie na celom svete. Ešte horšie sme na tom pri pohľade na výšku priemerného mesačného platu v porovnaní s cenou litra pohonných hmôt.

Slovensko v TOP 10

Ceny nových áut sa predovšetkým v posledných mesiacoch výrazne zvýšili. Môžeme za to globálna situácia na trhu s komponentmi a nepriaznivý spoločenský vývoj vo východnej Európe.

Rebríček, ktorý nedávno zverejnil portál FINN odhaľuje skutočne nepríjemnú realitu. Autá na Slovensku sú medzi najdrahšími na svete v porovnaní s priemernou ročnou mzdou.

Prečítajte si aj:


Na Slovensku sa začína používať nová dopravná značka. Viete čo znamená?

David Hecl


Medzi najhoršími desiatimi krajinami na svete z pohľadu vlastníctva auta sme sa spoločne so Španielskom ocitli na deviatej priečke.

Samotná metodológia zisťovania skóre sa zamerala predovšetkým na porovnávanie priemernej ročnej, respektíve mesačnej, mzdy s cenou za najobľúbenejšie auto na konkrétnom trhu a priemernou cenou pohonných hmôt v danej krajine.

Z výsledkov vyplýva, že naše skóre je 6,82 z 10. Radíme sa tak na svetovú špičku v tomto negatívnom hodnotení. Pred nami sú však paradoxne Maďari, ktorým patrí 6. priečka so skóre 8,03, ale napríklad aj Česi s hodnotením 8,18 a celkovo 5. priečkou. Prečo je to tak?

krajiny s najhoršou dostupnosťou nových áut
Zdroj: FINN

Na nové auto dáme aj 67% z ročného platu

Ak sa pozrieme na priemernú ročnú mzdu podľa OECD (z údajov OECD celý prieskum vychádzal), zistíme, že priemerný Slovák ročne zarobí 23 619,32 eur.

Najobľúbenejšie auto na našom trhu podľa Amena bola Škoda Fabia (uvedené v samotnom prieskume) so základnou cenovkou 13 680 eur. Ak si teda chce bežný obyvateľ Slovenska takéto auto dovoliť, musí doň investovať až 67,81% výšky ročného platu.

V tejto štatistike sme sa však neumiestnili medzi najhoršou desiatkou. Celkové skóre nám výrazným spôsobom zhoršila až priemerná cena pohonných hmôt (PHM).

Tá totiž v roku 2022 na Slovensku prekonávala jeden rekord za druhým. Výsledkom nestabilnej situácie je, že sme za Mexikom celkovo druhí v poradí, čo sa týka percentuálnych nákladov z priemerného mesačného platu na liter PHM.

Priemerný Slovák podľa dát OECD za liter PHM zaplatí 0,15% z mesačného príjmu. Mexiko má toto percento ešte o 0,07 bodu vyššie. V tesnom závese, na delenom treťom mieste, za nami nasledujú Maďari (0,14%) a Česi s Poliakmi na delenom šiestom mieste (0,11%).

krajiny s najmenej dostupnými cenami PHM
Zdroj: FINN

Nie všade je to tak

Naopak z pohľadu daných dát je najmenej zaťažujúce vlastnenie auta v Luxembursku (0,46/10), USA (0,91/10) a Austrálii (1,97/10). Ľudia žijúci v Japonsku zaplatia za nové auto celkovo najmenší podiel zo svojej ročnej výplaty a to len 26,34%.

Za zmienku určite stojí aj percentuálna metrika litru PHM vzhľadom na priemerný mesačný plat. Tá je celosvetovo najnižšia na Islande, Luxembursku, Švajčiarku a USA, kde je zhodne po 0,05%.

Prečítajte si aj:


Zmätok okolo nových registračných poplatkov pokračuje. V parlamente je ďalší návrh, ktorý opäť mení ich výšku.

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie