Aktualita
Roky kradol súčiastky z továrne Fordu. Zarobil síce milióny, no teraz ho chytili
Podľa vyšetrovateľov boli kradnuté súčiastky vrátane svetlometov, nárazníkov, kapôt či prahov následne distribuované a predávané prostredníctvom tretích strán.
Vydané Text: Redakcia (sp)
Prípad veľkoplošných krádeží autodielov z výrobných závodov Fordu v americkom Michigane vyvolal vážnu pozornosť nielen zo strany polície, ale aj samotného automobilového priemyslu. Jeden zo zamestnancov Fordu spolu s ďalšími troma osobami údajne počas dvoch rokov kradol súčiastky priamo z výrobných liniek, a to v troch dôležitých fabrikách – Flat Rock Assembly Plant, Ford Rouge Complex a Michigan Assembly Plant. Tieto závody vyrábajú populárne modely ako Ford F-150, Mustang, Bronco a Ranger, pričom ide o vozidlá s vysokými predajmi a silným globálnym dopytom.
Podľa vyšetrovateľov boli kradnuté súčiastky vrátane svetlometov, nárazníkov, kapôt či prahov následne distribuované a predávané prostredníctvom tretích strán, najmä autoopravovní, ale aj nezávislých obchodníkov. Polícia zistila, že v niektorých prevádzkach v Detroite boli tieto diely naskladané doslova od podlahy po strop. Dôkladné vyšetrovanie viedlo k vykonaniu prehliadok v dvoch firmách a dvoch súkromných obytných domoch. Celá operácia trvala niekoľko mesiacov a podieľal sa na nej aj tím Global Security priamo z Fordu.
Zatiaľ neboli zverejnené mená obvinených, keďže sa čaká na oficiálne obvinenia, no podľa polície ide o vážne podozrenia z trestných činov ako organizovaná trestná činnosť, či krádež a prevádzkovanie zločineckej skupiny. Škody zatiaľ nie sú presne vyčíslené, no hovoriť o miliónových stratách nie je, vyzerá, vôbec prehnané. Prípad opäť otvára niekoľko otázok o vnútropodnikových kontrolách, zabezpečení výrobných hál a možnostiach sledovania majetku v reálnom čase počítačom aj človekom.
Nedeje sa tak len vo Forde
Tento prípad pritom nie je v automobilovom svete výnimočný. Len nedávno v Indii odhalili rozsiahlu sieť krádeží, pri ktorej zamestnanci závodu Kia systematicky odcudzili vyše 900 motorov. Podobne ako v prípade Fordu, aj tu sa podarilo falšovaním záznamov zakryť reálny pohyb materiálu. Takéto incidenty ukazujú, že aj v moderných a technicky pokročilých továrňach môžu vznikať slabiny, ktoré takýto organizovaný zločin dokáže zneužiť.
Pozrite si reportáž z USA:
Reakcia polície v Dearborne je však jasná. Takéto správanie nebudú tolerovať a všetky dostupné zdroje budú využité na to, aby sa podobné praktiky rozložili. Spolupráca medzi políciou a firmou Ford hovorí, že prevencia a rýchla reakcia majú zmysel. Pre automobilky je to zároveň výzva na posilnenie vnútorného dohľadu, školenia zamestnancov o rizikách a zavedenie technológií, ktoré umožnia detailnejšie monitorovať pohyb dielov aj mimo oficiálnych kanálov.