OFICIÁLNE: Vláda schválila nové ceny diaľničných známok! Vieme koľko budú stáť…

Za diaľničné známky si priplatíme. Vláda schválila návrh rezortu dopravy, ktorý plošne zvyšuje cenu o desiatky percent.
Vydané Text: 

Nedávno sme vám priniesli informáciu, podľa ktorej by malo po rokoch prísť k navýšeniu cien diaľničných známok. [Návrh prišiel priamo od rezortu dopravy](https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2022-653) vo forme nariadenia. Konkrétne ide o nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 410/2014 Z.z., ktorým sa ustanovuje výška úhrady diaľničnej známky sa užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. **Vláda v stredu 14.12.2022 oficiálne návrh schválila. Od januára si teda za diaľničné známky priplatíme**.

Máme nový diaľničný tunel, po otvorení bude tretí najdlhší. Pomôže spojiť Bratislavu s Košicami

Na Slovensku sa podaril ďalší významný krok za finálnym dokončením diaľnice D1. Pri Ružomberku diaľničiari prerazili tretí najdlhší tunel na našom území.

### 20-percentné navýšenie cien **Zdražovanie diaľničných známok sa týka všetkých známok, ktoré je možné pre osobné autá na území Slovenska zakúpiť.** Konkrétne ide o 20 % zvýšenie cien. V praxi to znamená, že: * za základnú 10-dňovú známku po novom zaplatíme 12 €, pričom jej pôvodná cena bola o 2 eurá nižšia; * mesačná diaľničná známka bude stáť 17 eur namiesto pôvodných 14 eur; * ročná alebo 365-dňová známka bude drahšia o 10 eur s novou cenovkou 60 eur;
Nové ceny diaĺničných známok. Došlo k plošnému zvýšeniu poplatkov za využívanie rýchlostných ciest a diaľnic o 20%.
Minister dopravy Andrej Doležal (nominant sme rodina) podľa [TASR](https://www.teraz.sk/ekonomika/vlada-od-januara-sa-zvysia-ceny-dia/681109-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch) na margo zvyšovania poplatkov za využívanie diaľnic konštatoval: „*Treba si uvedomiť, že cena diaľničných známok sa naposledy zvyšovala v roku 2011, odvtedy majú motoristi k dispozícii dokopy 300 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest.*“ ### Peniaze využijú na nové investície **Podľa rezortu dopravy peniaze pomôžu Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) akcelerovať investície do opráv a údržby rýchlostných ciest, diaľnic a mostov, ktoré spadajú do jej správy**. Celkovo by malo nové nariadenie priniesť v rokoch 2023 až 2026 výnos vo výške 17 miliónov eur. Táto suma však vo veľkom závisí aj od správania vodičov a predpokladá podobný počet predaných diaľničných známok ako v tomto roku. Viac sme sa téme venovali v článku, ktorý nájdete nižšie.

Zdražovanie diaľničných známok: Rezort dopravy navrhuje zdraženie, vieme o koľko a odkedy

Slovensko sa po rokoch možno dočká zvýšenia poplatkov za diaľničné známky. Na stole je aktuálne návrh, ktorý by ich od budúceho roka zdražil signifikantne.

### Končí ročná diaľničná známka Minister dopravy zároveň dodal, že začiatok roka 2023 bude posledným obdobím, kedy sa bude dať ešte zakúpiť klasická ročná diaľničná známka. Doležal podľa TASR skonštatoval, že na základe reakcií od motoristov je existencia 365-dňovej známky spoločne s klasickou ročnou mätúca. Ďalej dodal: „*My potom utlmíme jej predaj (pozn. redakcie: ročnej diaľničnej známky) a zostane v ponuke len klasická 365-dňová, ktorá de facto nahradí tú ročnú, aby už nedochádzalo k nedorozumeniam.*“
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.