Aktuality

Mercedes odhaľuje dôležitú novinku: čo si všímať na interiéri nového SUV EQE?

Odhalenie nového Mercedes-Benz SUV EQE je na spadnutie. SUV EQE oslávi svoju celosvetovú premiéru 16. októbra 2022 a pre automobilku bude predstavovať významný model, pretože bude cenovo dostupnejšou a iba o niečo menšou verziou väčšieho elektrického, potenciálne až 7-miestneho, SUV EQS.

Modelu SUV EQS sme sa už venovali v samostatných príspevkoch, najnovšie sme vám predstavili jeho ponuku výbav a motorizácii v našom sprievodcovi online konfigurátorom. Zákazníkov poteší veľmi bohatá sériová výbava, takže veľa vecí už dostanú v cene, ktorá na Slovensku štartuje na úrovni 121 494 eur vrátane DPH.

Ceny pre model SUV EQE ešte nemáme, ale cenu môžeme odhadovať na základe rozdielu medzi sedanmi EQS a EQE, ktorý je vskutku výrazný: 104 970 verzus 71 604 eur. Približne 33-tisícový rozdiel tak očakávame aj pri SUV modeloch.

SUV EQE bude hierarchicky patriť pod SUV EQS, avšak očakávane jeho zákazníci neprídu skrátka, pretože SUV modely fakticky kopírujú východiskové rozdiely medzi základnými modelmi EQS a EQE. Ako podľa našej skúsenosti je nová EQE naozaj na úrovni porovnateľnej s EQS. Zatiaľ čo EQS je považovaná za alternatívu k Triede S, EQE je elektrickou interpretáciou Triedy E. S elektrifikáciou pohonov pritom prišli na rad aj zásadné úpravy dizajnu a interiérov.

OLED verzus LCD

Obe vozidlá používajú veľkolepý interiérový obrazový panel MBUX Hyperscreen (Hyperobrazovka), hoci za príplatok. MBUX Hyperscreen využíva kombinovanú obrazovú technológiu - 12,3-palcový displej prístrojového panela je z LCD displeja a zvyšné dva (17,7 a 12,3") z OLED displejov, čo sú vo svojej podstate jednotlivo svietiace zobrazovacie body. Rozdiel je iba v celkovej uhlopriečke mierna zakriveného skleného panela, nie v dispeloch samotných.

Displeje tejto technológie nájdete v rôznych formách na najlepších smartfónoch sveta, prevažne na zariadeniach od značky Samsung, ktorá si ich aj sama vyrába pod značkami AMOLED a SuperAMOLED. Táto techológia má dve významné výhody v porovnaní s inými obrazovými panelmi: ich čierna je skutočne čierna a pixely majú enormnú životnosť.

V praxi sa to prejavuje tak, že zobrazenie farebnej grafiky na čiernom pozadí v noci vytvára pozoruhodný efekt, akoby grafika vystupovala, keďže čierna je fakticky neviditeľná. Displeje založené na technológii LCD, ku ktorej patrí aj známe IPS, majú ten problém, že aj čierna farba je v skutočnosti šedá, čo je pozorovateľné najmä v noci. Je to spôsobené technológiou, LCD sú totiž tekuté kryštály (Liquid Crystal Display). Každý obrazový bod pozostáva z troch týchto kryštálov - červeného, zeleného a modrého (RGB) a tým, ako sa vplyvom elektrického napätia fyzicky zmenia, v odlišnej intenzite prepúšťajú svetlo z podsvietenia. Podsvietenie je síce segmentované, avšak pixely nie sú dokonale neprehľadné, sú vždy trocha priesvitné - a to spôsobuje šedú farbu tam, kde má byť čierna.

Interiér Mercedes-Benz SUV EQE  (2022)

Čo si ešte všímať na interiéri SUV EQE?

Značka Mercedes-Benz (alebo ak chcete, pri modeloch EQ je to Mercedes-EQ) odhalila interiér pripravovaného modelu SUV EQE. Na vzhľad exteriéru si ešte chvíľu budeme musieť počkať, ale z toho, čo sme už mali možnosť vidieť, usudzujeme, že sa fanúšikom automobilky bude páčiť. Nebude to totiž 1:1 k sedanu EQE a už vôbec sa nebude dostavovať dojem, že ide o nejakú modernú interpretáciu prednej masky Hondy Civic 2012.

Interiér elektrické SUV EQE však bude prekvapivo verne kopírovať to, čo poznáme už z modelov EQS, EQE a SUV EQS. Na oficiálne zverejnenej fotografii je verzia s obrazovkou MBUX Hyperscreen a bielo-hnedej farebnej schéme čalúnenia a palubnej dosky. Stredový konzola s odkladacími priestormi je vybavená dreveným dekorom s gravírovanými štylizáciami loga Mercedes-EQ a výrobca tiež poukazuje na rozsah ambientného osvetlenia.

Keď si porovnávate interiéry SUV EQE a SUV EQS, nemožno si nevšimnúť, že sú fakticky totožné - rozdiel bude iba v priestorových pomeroch, ktoré však tiež vyzerajú byť iba minimálne. Jediným drobným rozdielom je, zdá sa, členitejšie vyhotovenie panelov dverí na modeli SUV EQS.

Interiér Mercedes-Benz SUV EQE  (2022)
Interiér Mercedes-Benz SUV EQE (2022)
Interiér Mercedes-Benz SUV EQS
Interiér Mercedes-Benz SUV EQS

Skutočné odlišnosti by sa mali diať až v zadnej časti interiéru v druhom rade sedadiel a tiež v batožinovom priestore. Očakávame o niečo menej priestoru pre nohy zadných pasažierov ako v SUV EQS a chýbajúcu možnosť vybavenia tretím radom sedadiel. Ako však uvádza výrobca vo svojej tlačovej správe, SUV EQE je jedným z najpriestrannejších zástupcov vo svojej triede, pokiaľ ide o priestor na hlavu, nohy a lakte.

Interiér Mercedes-Benz SUV EQE  (2022)

V každom prípade je nový Mercedes-Benz SUV EQE mimoriadne očakávaný model, tešíme sa na prvé jazdy a testy na novinke.

Prečítajte si aj:


Mercedes dal tvrdú ranu kritikom elektromobilov! Batérie v EQE obsahujú už len desatinu kobaltu! Nový Mercedes-Benz EQE je tu!

ERIK STRÍŽ


PRVÝ TEST Mercedes EQE: Jedno auto, dve verzie, dva svety

David Hecl


Čo o novinke hovorí Mercedes: „Hyperanalógovo stvárnená avantgardná architektúra“

SUV EQE je všestrannejší variant sedanu pre podnikateľov EQE, ktorý disponuje podstatnými inováciami modelu EQS, pričom je dynamickejší ako SUV EQS. Päťmiestny model SUV EQE je jedným z najpriestrannejších zástupcov vo svojej triede, pokiaľ ide o priestor na hlavu, nohy a lakte. Model SUV EQE oslávi svoju celosvetovú premiéru 16. októbra 2022.

Model SUV EQE je založený na veľkej elektrickej platforme od značky Mercedes-EQ. S tým ide ruka v ruke konzekventná digitalizácia interiéru. Hyperobrazovka MBUX, ktorá sa dodáva na želanie, túto digitalizáciu pôsobivo implementuje. Kompletná prístrojová doska je reprezentovaná výraznou širokouhlou obrazovkou. Obrazovky s vysokým rozlíšením sú zjednotené pod jedným krycím sklom.

Dominantné krajné dýzy majú dizajn turbín. Vedome vytvárajú hyperanalógový dôraz vďaka kontrastu medzi špičkovou jemnou mechanikou a digitálnym, skleným displejom. Stredová konzola sa svojou prednou časťou spája s prístrojovou doskou a je voľne umiestnená v priestore. Pás ventilačných dýz z kokpitu vizuálne pokračuje do predných dvier. Vznášajúca sa ovládacia časť s integrovanou kľučkou dverí a ovládaním funkcií sedadla preberá funkčnú interpretáciu prvkov, ktoré boli predtým čisto dekoratívne.

Avantgardné, ako aj tradičné materiály a farby vytvárajú v interiéri špeciálnu atmosféru. Päť zladených farebných kombinácií podčiarkuje veľkorysý pocit z priestoru. Model SUV EQE je ponorený do progresívneho a luxusného farebného sveta teplých a studených odtieňov (napr. teplá, moderná hnedá Balao v kombinácii s technicky pôsobiacou nevskou sivou a biskajskou modro-čiernou).

Hybridný ozdobný prvok spája teplo dreva s technickým chladom pravého hliníka. Ozdobný prvok so vzhľadom 3D reliéfu v antracitovej farbe na druhej strane disponuje jemnými kovovými pigmentami. Špeciálnu atmosféru vytvára aj ozdobný prvok s laserovým rezom podsvietený so vzorom Mercedes-Benz.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie