BECEP radí: Ako cestovať na dovolenku autom bezpečne. Oplatí sa prečítať.

Prinášame päť tipov, na čo si dávať pozor pri ceste na dovolenku do zahraničia.
Vydané  Text: 
### 1. Odpočinok pred cestou Mnohí dovolenkári vyrážajú na cestu v noci, keď sú intenzita dopravy aj vonkajšia nižšie a deti môžu spať, čo môže priniesť pokoj na palubu. S cestovaním v noci sa však spája aj nebezpečenstvo únavy a mikrospánku. Zvlášť, ak máte za sebou deň plný stresu z odchodu, balenia a riešenia nevyhnutností na poslednú chvíľu. Preto vždy vyrážajte na cestu, či už v noci, alebo cez deň, odpočinutí a vo vnútornej pohode. Dôležité sú aj pravidelné prestávky na občerstvenie a rozhýbanie končatín.
Keď viete, že strávite veľa hodín za volantom, pripravte sa na to a do auta nastupujte už oddýchnutý, v kľude a bez stresu.
### 2. Bez porúch Cesta na dovolenku kladie na vozidlo vyššie nároky, preto mu venujte viac starostlivosti. Správny tlak v pneumatikách, kontrola chladiacej a brzdovej kvapaliny, výmena stieračov a peľového filtra, prípadne prezretie, či niečo nevyteká, stoja menej ako nečakaná porucha v zahraničí. Skontrolujte aj povinnú výbavu auta ako náhradná pneumatika, výstražný trojuholník alebo autolekárnička. Obsah povinnej výbavy sa môže v každej krajine líšiť.
Kontrola hladiny motorového oleja na jazdenej Toyote Avensis
### 3. Skontrolujte si doklady Platné občianske preukazy alebo cestovné pasy, doklady od vozidla, technická kontrola a poistka, platobné karty s dostatkom času pred vypršaním platnosti a hotovosti. Európska poistka, zmáma dlho ako zelená karta, je teraz už biela. Tak pozrite, či ju máte so sebou v dokladoch.
Vodičský preukaz, riadok 12 s harmonizovaným kódom pre označenie zdravotného obmedzenia vodiča (ilustračná fotografia po grafickej úprave)
### 4. Pozor na poplatky Diaľničné známky, mýto a vjazdy do miest. V niektorých krajinách aj ekologická daň. Čím viac si toho zistíte vopred, o to menej sa budete stresovať na mieste. Pokiaľ je to možné, skúste všetky potrebné poplatky zaplatiť vopred elektronicky a uchovať si doklad o zaplatení. Pokiaľ ide o platenie mýta, tak vám už stačí platobná karta a nemusíte hľadať drobné po vreckách.
Poľsko oznámilo, že v júni prejde na nový elektronický mýtny systém s názvom e-TOLL, ktorý nahradí doterajší systém viaTOLL. Zdroj: EUROWAG
### 5. Predovšetkým bezpečne Aj keď niektoré dovolenkové destinácie akceptujú istú mieru alkoholu v dychu, odporúčame, aby ste sa držali prístupu, že alkohol si doprajete až v cieli cesty po odstavení vozidla. K tomu nezabúdajte na dôsledné používanie bezpečnostných pásov celou posádkou, pripútanie detí do certifikovanej sedačky, vybavte sa viac ako jednou reflexnou vestou a preventívne svieťte aj v krajinách, kde to nie je povinné. Pred cestou si naštudujte dopravné predpisy cieľovej, ale aj tranzitných krajín a dôsledne ich dodržiavajte.
Používanie mobilného telefónu počas jazdy je nielen zakázané, ale predovšetkým nebezpečné. Obzvlášť v neznámom prostredí.

Nový mýtny systém v Poľsku: Tieto zmeny čakajú vodičov

Poľsko oznámilo, že v júni 2021 prejde na nový elektronický mýtny systém. Nový systém s názvom e-TOLL nahradí doterajší systém viaTOLL, ktorého podpora bude ukončená 30. septembra. Eurowag je pripravený pomôcť spoločnostiam prejsť na nový systém s čo najmenšími komplikáciami.





ODPORÚČANÉ