Carlos Tavares: Autá budú drahšie o 50 %, môže za to nútený prechod na elektromobilitu
Náklady na výrobu elektromobilov sú dnes príliš vysoké. Automobilky tak majú dve možnosti – premietnuť navýšenie do cien nových automobilov, alebo zvyšovať produktivitu.
Vydané Text: Peter Orosz
Tavares uviedol, že na to, aby si Stellantis udržal svoje súčasné dvojciferné prevádzkové marže, bude musieť počas nasledujúcich piatich rokov nájsť spôsob zvýšenia produktivity o 10 percent ročne v odvetví, ktoré je zvyknuté zlepšovať produktivitu len 2 až 3 percentá ročne.
Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je podľa neho prepracovať distribučný model. Vlani v lete už koncern ukončil všetky svoje dealerské zmluvy vo svojom širšom európskom regióne s ohľadom na implementáciu takzvaného „modelu maloobchodu“.
Ďalej plánuje Stellantis tlačiť na znižovanie nákladov u samotných dodávateľov. *„Potrebujeme, aby prispeli aj naši dodávatelia,“* povedal Tavares. Podľa neho sa až 85 percent hodnoty auta, keď opúšťa továreň, nachádza vo vonkajších komponentoch. *„Nemôže byť je prekvapením, že keď musíte absorbovať 50 percent dodatočných nákladov pochádzajúcich z elektrifikácie, premietne sa to aj na vašich dodávateľov.“*
Podľa Tavaresa sa budú najbližšie roky niesť v **duchu pretekov o znižovanie nákladov, aby výrobcovia udržali cenovú dostupnosť svojich áut.** Cieľom Stellantisu je, aby vedeli naďalej sprostredkovať dostupné vozidlá aj pre strednú vrstvu obyvateľov.
Batéria, Citroën, Ds, Elektromobily, Ev, Facelift, Investície, Modernizácia, Náklady, Opel, Peugeot, Profit, Ročník 2022, Stellantis, Tavares, Technika, Trh
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!