Za cestu z Bratislavy do Košíc v elektromobile zaplatíte až 65 eur! Zdražovanie energií zvýšilo ceny nabíjania

Prevádzkovatelia nabíjacích staníc reagujú na zvyšovanie cien energií.
Vydané , zverejnil

Zvyšovanie cien sa dotklo nielen motoristov, ktorí do nádrže tankujú obyčajnú naftu alebo benzín. Vyzerá to tak, že za nabíjanie si budú musieť priplatiť aj fanúšikovia elektromobilov. O zvyšovaní cien elektriny sa hovorí už niekoľko mesiacov a bola to len otázka času, keď **na tento vývoj budú musieť zareagovať aj prevádzkovatelia nabíjacích staníc.** *„Obstarávacie náklady našej spoločnosti na 1 MWh elektrickej energie vzrástli 3,5-násobne v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka,“* uviedol v správe pre klientov popredný prevádzkovateľ nabíjacích staníc na Slovensku.

**V závislosti od zvoleného programu a rýchlosti nabíjanie došlo k navýšeniu cien v priemere od 5 do 10 centov za kWh.** Po novom najviac zaplatíte pri využití jednorazového nabíjania s výkonom nad 100 kW, za ktoré si prevádzkovateľ účtuje 65 centov za kWh. **V takom prípade by vás 400 kilometrov dlhá cesta v elektromobile s diaľničnou spotrebou 25 kWh/100 km stála až 65 eur.**

Táto cena však platí len pre majiteľov, ktorí nedisponujú zákazníckou kartou ani roamingom pre nabíjanie v rámci siete prevádzkovateľa. Pre tých, ktorí nabíjajú pravidelne, existujú možnosti predplatiť si výhodnejšie programy a získať tak bonusové výhody s lacnejším nabíjaním. Zvyšovanie cien sa navyše nedotklo všetkých programov a majitelia vernostnej karty si budú môcť užívať aj viaceré pripravované novinky. **Prevádzkovateľ totiž navyšuje limit bezplatného parkovania pri rýchlonabíjačke, a to až o 30 minút.** Okrem toho majú v pláne *„pridať ďalších približne 150 rýchlych nabíjacích staníc, pričom pri množstve existujúcich staníc budeme zvyšovať výkon.“*

Inzercia

Advertisement

Týmto sa potvrdzuje, že kúpa elektromobilu sa nemusí spájať s lacnejšími prevádzkovými nákladmi. Aj preto je dôležité pri kúpe rátať s vlastným miestom pre nabíjanie batériového vozidla, ideálne pri vlastnom dome. **Rýchlonabíjacie stanice by tak v ideálnom prípade mali byť využívané len sporadicky,** predovšetkým pri ceste na dovolenku.

Aktualizované podmienky nabíjania nájdete [TU.](https://data.greenway.sk/clientzone/pricelist_SK_20220301.pdf)

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »KIA Blog

Kia posilňuje dizajnový tím vymenovaním Johna Buckinghama ako vedúceho skupiny Kia Next Design Group

  • Buckingham, ktorý sa svojej novej role ujal 1. júna, má viac ako 18 rokov skúseností s navrhovaním luxusných a čisto elektrických vozidiel.  Po vymenovaní viceprezidenta Teck Koun Kima za vedúceho skupiny Kia Next Design Group v januári tohto roka, Kia naďalej posilňuje svoj dizajnový tím.  Dizajnová filozofia spoločnosti Kia „zjednotenie protikladov“ stanovuje odvážnu ambíciu byť lídrom v budúcej mobilite a definuje progresívny prístup.