
Porovnanie modelov áut s najčastejšie stočenými kilometrami podľa roku výroby (zdroj: CarVertical)
Najnovším modelom na tomto zozname je Ford Mustang. Budúci majitelia šiestej generácie tohto výkonného Mustangu by mali zbystriť a overiť si historické údaje o počte najazdených kilometrov na internete. Majitelia BMW M5 z roku 2006, radu 5 z roku 2007 a modelu X5 by mali tiež preveriť, či má ich vozidlo skutočne uvedený počet najazdených kilometrov.
Matas Buzelis vysvetľuje, že pri najnovších modeloch môže byť zmena stavu tachometra trochu zložitejšia. U novších vozidiel je tiež menej pravdepodobné, že budú zvolené na stáčanie kilometrov kvôli stavu najazdených kilometrov, ktoré prešli od doby, keď boli úplne nové:
„Väčšinou nemá zmysel stáčať kilometre pri vozidle, ktoré má na tachometri povedzme 50 000 alebo 80 000 kilometrov. Kupujúcim sa ale vždy oplatí skontrolovať, či sú tieto údaje na tachometri skutočné alebo nie.“
### Podvody výrazne zvyšujú hodnotu ojazdeného vozidla
Spoločnosť analyzovala hodnotu vozidiel, ktoré mali stočené kilometre a zistila, že 16,1% vozidiel, skontrolovaných počas posledných 12 mesiacov, trpelo týmto neduhom. Vzhľadom na to, že podvody s počtom najazdených kilometrov sú na trhu s ojazdenými vozidlami pomerne časté, je dôležité používať online kontroly histórie vozidiel, aby ste sa tiež nestali obeťou tohto podvodu.
Zatiaľ čo kupujúci vozidiel ekonomickej triedy sú vystavení o niečo menšiemu riziku nepríjemných skúseností, najviac ohrození sú tí, ktorí si kupujú dieselové vozidlá prémiovej triedy staré 5 až 15 rokov. Práve u tohto typu vozidiel sa stáčanie kilometrov vyskytuje najčastejšie. Aj pri výkonných modeloch sa vyskytuje vysoký počet prípadov podvodov s počtom najazdených kilometrov. Obstaranie takého vozidla bez overenia jeho histórie na internete môže mať za následok finančnú ujmu.