Kedy môžete v jednosmerke cúvať a akú pokutu dostanete za nerešpektovanie značky a zákona?

Určite ste už videli niekoho, ako jazdí alebo cúva na jednosmernej ceste v protismere. Takéto počínanie je v rozpore so zákonom a trestá sa. Výška pokuty pritom záleží od konkrétnej situácie.
Vydané  Text: 

Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Ako vo všetkých technologických odvetviach, aj v oblasti palív pre spaľovacie motory prebieha neustály vývoj. Špecialisti zo spoločnosti OMV v spolupráci s poprednými výrobcami áut, výskumnými centrami a univerzitami neustále pracujú na inováciách.

* **Môžem cúvať do jednosmerky?** * **Môže mi policajt dať pokutu za jazdu v protismere?** * **Aké výnimky zákon pripúšťa a prečo?** Stretávame sa s tým najmä na sídliskách a v mestách. **Lenivosť a arogantnosť niektorých vodičov** nepozná hranice a preto je bežným javom, že vám na jednosmernej ceste v meste niekto ide do protismeru. Takéto počínanie je v rozpore so zákonom a trestá sa. Existuje však aj výnimka, ktorá predsa len umožňuje cúvanie v jednosmerke. V posledných týždňoch sa mi stalo hneď niekoľkokrát, že pri prejazde jednosmerkou v správnom smere som bol **vyblikaný protiidúcim vozidlom** alebo som narazil na vodiča, ktorý si **cúvaním na jednosmernej ceste chcel skrátiť cestu**. Takéto konanie pritom zákon zakazuje a každý vodič, ktorý sa ho dopustí, si koleduje o problém. ### Zákon hovorí jasnou rečou **Celá záležitosť okolo jazdenia a cúvania v protismere je objasnená v [Zákone č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke](https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8), konkrétne sa jedná o §22, odst. 4, písm f)**: „*Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať na jednosmernej ceste; vodič však smie cúvať, ak je to nevyhnutne potrebné najmä na zaradenie do radu stojacich vozidiel alebo na vyjdenie z neho.*“ Z tohto textu jasne vyplýva, že **otáčanie sa do protismeru a následná jazda v protismere sú zakázané**. ### Výnimka Podobne je to aj s cúvaním, avšak tu zákon ukladá jednu výnimku. Ňou je parkovanie. **Vodič smie na jednosmernej ceste cúvať** len vtedy, ak potrebuje zaparkovať alebo vyparkovať auto z parkovacieho miesta. Nejde však o cúvanie na miesto, ktoré sme videli voľné 100 metrov nazad. Ide o samotný parkovací manéver, ktorý si vyžaduje zacúvanie na parkovacie miesto.
Dopravné značky využívané v spojitosti s jednosmernou cestou
### Pokuty za cúvanie alebo protismernú jazdu jednosmerke Nerešpektovanie tohto zákona a dopravného značenia IP 3b, respektíve dopravného značenia B2: Zákaz vjazdu všetkých vozidiel, ktoré sa používa v spojitosti s jednosmernou cestou, vás môže stáť nemálo peňazí. **Policajt vám pri jazde v protismere môže udeliť pokutu za jazdu v protismernej časti cesty. Táto pokuta môže dosahovať výšku 60 € v prípade, že nedôjde k bezprostrednému ohrozeniu bezpečnosti alebo plynulosti cestnej premávky. Ak k nemu dôjde, pokuta sa môže vyšplhať až na 150 €**. Výšku ostatných pokút nájdete v najnovšom [sadzobníku pokút](https://www.autoviny.sk/reportaze/122251/na-stiahnutie-aktualny-sadzobnik-pokut-ukladanych-policiou-v-blokovom-konani-2021). ### Názor autora Je na každom z nás, ako sa budeme správať. Ale pravdepodobne aj doma máte nastavené určité pravidlá, ktoré rešpektujete. Preto by ste sa nemali za každú cenu snažiť si skracovať cestu tým, že sa rozhodnete cúvať na jednosmernej ceste alebo sa otočiť a ísť arogantne do protismeru. Ušetríte tým svoju peňaženku a nervy ostatných vodičov. Doslova „ideálnou“ kombináciou je, ak v jednosmerke vidíte cúvať človeka s prívesom. Potom môže vaše auto, ktoré je zaparkované na vyhradenom platenom parkovisku, dopadnúť tak, ako pred časom to moje.
Takto môže dopadnúť vaše auto, keď sa arogantný vodič rozhodne na jednosmernej ceste cúvať s prívesným vozíkom.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement