SERVIS

Svieti vám kontrolka motora? Takto jednoducho odhalíte závažnosť poruchy:

Takmer 30 % vodičov čaká od 1 do 12 mesiacov od prvého náznaku problémov.

Vydané Text: 

Priemerný vodič považuje kontrolku motora za jednu z najväčších záhad motoristického sveta. Môže signalizovať triviálny problém, ako napríklad nesprávne uzavreté hrdlo nádrže či zanesený senzor, ale aj závažnú poruchu prevodovky či motora. Dôležité preto je svietiacu kontrolku riešiť včas, aby ste predišli závažnejšiemu poškodeniu auta.

Ako jednoducho odhaliť závažnosť poruchy? Pokiaľ kontrolka motora na palubnej doske trvalo svieti, ide pravdepodobne o menej závažnú poruchu, ktorú nemusíte riešiť okamžite. Pokiaľ však kontrolka motora začne blikať, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o vážnu poruchu motora alebo prevodovky.

V takom prípade čo najskôr odstavte vozidlo, prípadne zájdite do najbližšieho servisu. Čím dlhšie necháte motor pracovať, tým viac riskujete poškodenie ďalších súčastí akými sú napríklad lambda sonda alebo katalyzátor.

Inzercia


Advertisement

Štúdia portálu Reviews.com ukazuje, že veľká časť motoristov túto kontrolku v aute ignoruje alebo rieši príliš neskoro. Iba 36,1 % opýtaných vodičov sa kontrolku motora začína zaoberať už počas prvého týždňa. Ďalších 25 % vodičov potom uviedlo, že svietiaca kontrolka pre nich nie je dôvodom navštíviť servis a takmer 30 % vodičov čaká od 1 do 12 mesiacov od prvého náznaku problémov. Samozrejme, varovné signály častejšie zanedbávajú muži než ženy, pričom dôležitým faktorom je tiež vek majiteľa. Všeobecne platí, že starší vodiči riešia problémy skôr a sú zodpovednejší.

Okrem toho hrajú kľúčovú úlohu pri rozhodovaní tiež financie. Anonymná odpoveď jedného z účastníkov prieskumu sumarizuje realitu asi najtrefnejšie: „Nechcem vedieť, čo sa pokazilo. Zrejme to bude niečo, čo si teraz nemôžem finančne dovoliť riešiť.”

Ďalší vodič uviedol, že v jeho starej Toyote svieti kontrolka motora už dva roky, no zásadný problém na aute doteraz nezaznamenal.

Inzercia
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.