SERVIS

Svieti vám kontrolka motora? Takto jednoducho odhalíte závažnosť poruchy:

Takmer 30 % vodičov čaká od 1 do 12 mesiacov od prvého náznaku problémov.

Vydané  Text: 

Priemerný vodič považuje kontrolku motora za jednu z najväčších záhad motoristického sveta. Môže signalizovať triviálny problém, ako napríklad nesprávne uzavreté hrdlo nádrže či zanesený senzor, ale aj závažnú poruchu prevodovky či motora. Dôležité preto je svietiacu kontrolku riešiť včas, aby ste predišli závažnejšiemu poškodeniu auta.

Ako jednoducho odhaliť závažnosť poruchy? Pokiaľ kontrolka motora na palubnej doske trvalo svieti, ide pravdepodobne o menej závažnú poruchu, ktorú nemusíte riešiť okamžite. Pokiaľ však kontrolka motora začne blikať, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o vážnu poruchu motora alebo prevodovky.

V takom prípade čo najskôr odstavte vozidlo, prípadne zájdite do najbližšieho servisu. Čím dlhšie necháte motor pracovať, tým viac riskujete poškodenie ďalších súčastí akými sú napríklad lambda sonda alebo katalyzátor.

Štúdia portálu Reviews.com ukazuje, že veľká časť motoristov túto kontrolku v aute ignoruje alebo rieši príliš neskoro. Iba 36,1 % opýtaných vodičov sa kontrolku motora začína zaoberať už počas prvého týždňa. Ďalších 25 % vodičov potom uviedlo, že svietiaca kontrolka pre nich nie je dôvodom navštíviť servis a takmer 30 % vodičov čaká od 1 do 12 mesiacov od prvého náznaku problémov. Samozrejme, varovné signály častejšie zanedbávajú muži než ženy, pričom dôležitým faktorom je tiež vek majiteľa. Všeobecne platí, že starší vodiči riešia problémy skôr a sú zodpovednejší.

Okrem toho hrajú kľúčovú úlohu pri rozhodovaní tiež financie. Anonymná odpoveď jedného z účastníkov prieskumu sumarizuje realitu asi najtrefnejšie: „Nechcem vedieť, čo sa pokazilo. Zrejme to bude niečo, čo si teraz nemôžem finančne dovoliť riešiť.“

Ďalší vodič uviedol, že v jeho starej Toyote svieti kontrolka motora už dva roky, no zásadný problém na aute doteraz nezaznamenal.

Inzercia

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.