Rebríček najhorších šoférov na svete: Česi sú vraj lepší, Rumuni sú hrozba

Vedeli ste, že dobrí vodiči dokážu ušetriť až 12 percent na nákladoch, zatiaľ čo zlí šoféri majú dodatočné náklady vo výške až 13 percent?
Vydané Text: 

Byť dobrým vodičom sa vypláca nielen z morálneho a spoločenského hľadiska, ale aj toho finančného. Celkový **rozdiel medzi nákladmi na prevádzku auta dobrého a zlého vodiča môže byť až 25 percent**, ak berieme do úvahy, že najlepší vodiči dokážu ušetriť na prevádzke vozidla 12 percent a najhorší vodiči svojim správaním zvyšujú náklady na prevádzku vozidla o 13 percent. Nehoda môže predstavovať až o 36 percent vyššie náklady ako základná oprava či údržba, takže **bezpečná jazda je pre dobrého vodiča základ**. Dobrý vodič tak nešetrí iba náklady, ale aj jazdí bezpečnejšie. **Čísla hovoria jednoznačne:** * alkohol v krvi na úrovni 0,10% zvyšuje pravdepodobnosť havárie 7-krát * alkohol v krvi na úrovni 0,15% zvyšuje pravdepodobnosť havárie 25-krát * ak šofér počas jazdy konzumuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť nehody 3,6-krát * ak šofér počas jazdy telefonuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť nehody 6-krát * ak šofér počas jazdy esemeskuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť nehody 24-krát
A v ktorých krajinách jazdia najlepší a najhorší vodiči na svete? ### Najhorší vodiči na svete: #### 10. Costa Rica #### 9. Filipíny #### 8. Panama #### 7. Indonézia #### 6. Rumunsko #### 5. Ekvádor #### 4. Kolumbia #### 3. Venezuela #### 2. Guatemala #### 1. El Salvador Zaujímavé je, že až 7 z týchto krajín sa nachádza v Latinskej Amerike, priemerný Slovák našťastie medzi TOP10 najhoršími vodičmi nefiguruje.
### Najlepší vodiči na svete: #### 10. Slovensko #### 9. Maďarsko #### 8. Taliansko #### 7. Francúzsko #### 6. Belgicko #### 5. Česká republika #### 4. Švédsko #### 3. USA #### 2. Lotyšsko #### 1. Holandsko
Nie je až tak veľkým prekvapením, že na prvom mieste je Holandsko známe najmä preferovaním cyklistickej dopravy a tiež využívaním lodnej dopravy. Vodiči automobilov sa pre pestrosť dopravy musia správať zodpovedne, ohľaduplne a tolerantne, sú na nich kladené vysoké nároky a početné obmedzenia majú vplyv na to, že automobil nešoféruje doslova ktokoľvek, kto dostal vodičské oprávnenie. Lotyšsko a USA sú zas známe svojimi prísnymi a oproti iným krajinám nízkymi povolenými rýchlosťami. Slovensko sa v tomto istom rebríčku umiestnilo na veľmi prekvapivom desiatom mieste. Jedná sa o údaje z celého sveta, preto sa môžeme ako Slováci tešiť z veľmi priaznivého výsledku. Pochvalou pre nás môže byť aj skutočnosť, že prieskumy v tomto prípade zohľadňovali názory vodičov rôznych krajín, takže to znamená, že nás svet vníma celkom pozitívne. Aspoň v tejto štatistike naša krajina obstála relatívne dobre, hoci my by sme sa nepochybne zaradili ešte o niekoľko stupienkov vyššie.Zdroje:
Statista
NetSafeUtah.org
chevinfleet
dailypakistan
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023