Ďalší litrový turbomotor má problémy! Čaká trojvalce predčasný koniec?

Každý odvážnejší internetový diskutér by sa chcel dožiť ukončenia výroby trojvalcov a priznania konštruktérov, že **táto koncepcia bola chybná od samotného začiatku.** Správa o zvolávacej akcii koncernu Volkswagen pre majiteľov vozidiel s 1.0 TSI pod kapotou teraz nepochybne potešila mnohých „hejterov“, no realita nie je až tak dramatická. Napriek tomu, že do servisov sa vráti… Prečítať celé
Vydané Text: 

Každý odvážnejší internetový diskutér by sa chcel dožiť ukončenia výroby trojvalcov a priznania konštruktérov, že **táto koncepcia bola chybná od samotného začiatku.** Správa o zvolávacej akcii koncernu Volkswagen pre majiteľov vozidiel s 1.0 TSI pod kapotou teraz nepochybne potešila mnohých „hejterov“, no realita nie je až tak dramatická. Napriek tomu, že do servisov sa vráti viac ako 9 100 vozidiel značiek Škoda, Volkswagen a SEAT, nejde o závažný konštrukčný problém. Úprava sa bude týkať len vstrekovačov, ktorých **netesnosť spôsobuje priesak väčšieho množstva paliva do spaľovacej komory** a v konečnom dôsledku nespĺňa vozidlo zákonné limity emisií. Pozvánku do servisu môžu očakávať majitelia tejto motorizácie vyrábanej medzi rokmi 2018 až 2020. Môže sa jednať o modely VW Golf, Golf Sportsvan, Polo, T-Cross, T-Roc a Up. V prípade Škody ide o modely Fabia, Kamiq, Karoq, Octavia, Rapid a Scala. Pri značke SEAT sa jedná o modely Arona, Ateca, Ibiza, Leon a Toledo. Problémové vstrekovacie trysky budú autorizované servisy vymieňať za nové. **Oprava má trvať 2 – 3 hodiny.** Na záver je dôležité dodať, že zatiaľ ide o jediný plošne zaznamenaný technický problém súvisiaci s danou motorizáciou. O jeho konštrukčných kvalitách či výkonových parametroch sme v minulosti publikovali niekoľko príspevkov, kolegovia z Českej republiky dokonca celý motor analyzovali po 100 000 najazdených kilometroch. **Nás by však zaujímali vaše objektívne a dlhodobé skúsenosti s trojvalcovým motorom 1.0 TSI,** ktoré môžete písať do komentárov na Facebook alebo priamo pod článok na webe Autoviny.sk
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023