Čo chcú motoristi od nových pneumatík? Prieskum zisťoval ich názory na ekológiu, ceny či vplyv na spotrebu

Prieskum s názvom „Pneumatika budúcnosti“ možno nepriniesol ohromujúce zistenia, ale poukázal na to, čo motoristov naozaj zaujíma.
Vydané Text: 

Veľkovýrobca pneumatík Continental spoločne s inštitútom Forsa zrealizoval prieskum medzi tisíckou motoristov, ktorý mal za cieľ odhaliť, čo ľudí v súvislosti s pneumatikami zaujíma najviac. Výsledky prieskumu nie sú prekvapivé, motoristi majú záujem najmä o to, aby ich pneumatiky dopomáhali znižovať spotrebu paliva, poukázali však aj na to, že ekológia a pojem ako udržateľnosť výroby nezohráva v rozhodovaní motoristov prím. Na druhom mieste v záujme motoristov je, aby bola pneumatika čo najodolnejšia, teda aby lepšie odolávala defektom. Vo všeobecnosti pritom spotrebitelia považujú pri pneumatikách pomer cena/výkon za dôležitejší ako ich trvalo udržateľnú výrobu, tvrdí výrobca. Odpovede sa však významnejšie líšili v závislosti od toho, aký bol vek respondenta. Pre ľudí vo veku 18 – 29 rokov bola napríklad odolnosť pneumatík voči prepichnutiu najdôležitejším faktorom. Túžba po energeticky efektívnej pneumatike bola najsilnejšia medzi 45 ‑ 59-ročnými, zatiaľ čo trvalá udržateľnosť materiálov a výroby bola najvyššou prioritou pre osoby vo veku 30 ‑ 44 rokov. Anketa kládla otázky aj ohľadom cien pneumatík v budúcnosti, výsledok nebol prekvapivý: až 92 % respondentov vyhodnotilo pomer cena/výkon ako dôležitý. Zároveň sa 75 % vodičov vyjadrilo, že nižší valivý odpor a súvisiaci pokles v spotrebe paliva je pre nich dôležitý. Pneumatika, ktorá je optimalizovaná z hľadiska valivého odporu a dojazdu má samozrejmý pozitívny dopad na celkové náklady prevádzky vozidla, uvádza značka Continental vo svojej tlačovej správe k výsledkom prieskumu. Spoločnosť okrem uvedeného v tlačovej správe pripomína, že pre elektromobily má už teraz špeciálne technológie, ktoré zabezpečujú veľmi nízky valivý odpor pneumatík a zároveň sú schopné podávať vysoké výkony. Ďalšia nová technológia Taraxagum z jeho dielne ukázala, že **púpavový kaučuk** predstavuje alternatívu ku kaučuku pochádzajúcemu z trópov – táto novinka má potenciál odpovedať na otázky týkajúce sa dlhodobej udržateľnosti výroby pneumatík ako takých.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.