FIAT Chrysler si umelo zvyšoval predaje áut. Aký to bude mať vplyv na dohodu s Peugeotom?

Ak sa ukáže, že FCA skutočne falšovalo predaje, môže to mať zásadný vplyv na budúcnosť spolupráce s Groupe PSA.
Vydané Text: 

BEST CARS 2020: Hlasujte za najlepšie autá roka!

Anketa, v ktorej o najlepších autách roka rozhodujete VY!

Taliansko-americký automobilový koncern FIAT Chrysler (FCA) sa možno dostal do veľkého problému. Po tom, čo ohlásil spájanie s francúzskym koncernom PSA Groupe, vyšlo zo správ agentúry Bloomberg obvinenie, že si umelo zvyšoval predaje vlastných áut. Mal tak dosiahnuť lepšie účtové výsledky, ktoré by boli argumentom pre správnosť spojenia FCA s Groupe PSA. [Bloomberg vo svojej správe uvádza](https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-12/chrysler-pressured-dealers-to-absorb-a-glut-of-unordered-cars), že FIAT Chrysler (FCA) mal svojim dílerom dodávať viac automobilov, ako reálne potrebovali a tieto vozidlá potom vo svojom účtovníctve evidoval ako predané. V skutočnosti však vozidlá stáli v priestoroch dílerstiev. Údajne sa pritom jedná o významné množstvá automobilov, podľa Bloombergu až o 40-tisíc kusov. Proti tejto údajnej stratégii FCA dnes protestujú aj samotní díleri, ktorí sa hnevajú, že celý problém s predajom automobilov, o ktoré na trhoch nie je záujem, padá na ich plecia. Uvedené správy prichádzajú práve v čase, keď čakáme na spojenie koncernov FCA a Groupe PSA. Pre mnohých bolo veľkým prekvapením, keď FCA preukázalo mimoriadny skok v predaji svojich áut práve v čase, keď sa mali všetky dokumenty poskytnúť Francúzom na zhodnotenie. Teraz sa ukazuje, že tento skok v predajoch mohol byť fingovaný. Pre FIAT Chrysler by takéto konanie nebolo debutové. [V septembri koncern FCA zaplatil pokutu](https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-12/chrysler-pressured-dealers-to-absorb-a-glut-of-unordered-cars) vo výške 40 miliónov eur za to, že špeciálne platil svojich dílerov v USA, aby falšovali čísla o predajnosti jednotlivých modelov. Ako sa táto nová kauza premietne do budúcej spolupráce medzi FCA a Groupe PSA, zatiaľ nevieme posúdiť. V každom prípade sú Francúzi v nezávideniahodnej situácie. Ich budúci strategický partner bol prichytený pri nekalých praktikách, ktoré sa týkajú kľúčových pilierov spolupráce.

FIAT a Peugeot rokujú o zlúčení. Vznikne tak štvrtá najväčšia automobilka

Po neúspešnom vyjednávaní s Renaultom začal koncern FCA rokovať s ďalším francúzskym výrobcom áut PSA Group.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.