Dočkali sme sa: toto je nový FIAT 500X Sport

Prinášame vám prvé informácie o vozidle a fotogalériu z predstavenia novinky novinárom.
Vydané Text: 

Taliansky crossover vychádzajúci z malej populárnej päťstovky sa dočkal športového vyhotovenia, ktoré má podnietiť záujem o kúpu nového auta. Predajcovia majú teraz v rukách atraktívnu ponuku, ktorá sa bude ťažko odmietať. FIAT 500X Sport sa predstavil prakticky súčasne s výkonným drobcom Fiat 595 Abarth Pista (165 k), ale na rozdiel od neho bude disponovať o niečo slabšími technickými parametrami.
Crossover nadobudol estetické vylepšenia paketu Sport, ktoré teraz vhodne dopĺňajú v súčasnosti predávané edície S-Design, Mirror a 120°. Pri pohľade na exteriér môžete pozorovať vydarené 19-palcové disky kolies, Full LED svetlomety s LED hmlovkami, športový difúzor, upravenú spodnú časť prednej masky, čierne vyhotovenie spätných zrkadiel a červený lak Red Seduction.
V interiéri vás privíta palubovka čalúnená do brúsenej kože s červeným prešívaním a čierno-strieborná farebná schéma. Kožený volant zdôrazňuje športový charakter vozidla červenými akcentmi a rovnaký prístup pozorujeme aj v dizajne čalúnenia sedadiel. Samotný interiér tejto zväčšenej päťstovky ale ostal zachovaný, teda sa môžete tešiť na plastové kryty a kvalitatívny štandard niekde na priemernej úrovni. Možno nás ale FIAT prekvapí a osobná skúsenosť s 500X Sport nám vytrie zrak vyšším štandardom.
Najsilnejší FIAT 500X Sport poháňa 1,3-litrový benzínový štvorvalec FireFly konfigurovaný s automatickou prevodovkou DCT. Jeho maximálny výkon je 112 kW (150 koní), čo prezrádza, že je preplňovaný. Lacnejšou alternatívou bude verzia s 1,0-litrovým motorom FireFly s max. výkonom 90 kW (120 koní), ktorú výrobca dodáva so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Nie sú to údaje, ktoré by ohromili, ale maximálny krútiaci moment je pri 1,3 FireFly celkom zaujímavý: až 270 Nm. Komu by sa nepozdával benzínový motor, ten bude mať možnosť zadovážiť si tento takmer-športový crossover aj s 1,6-litrovým turbodízlom s maximálnym výkonom 90 kW (120 koní) so 6-stupňovým manuálom alebo automatickou dvojspojkou DCT. Zaujímavosťou je, že verzia Sport sa od konvenčnej verzie Urban líši nastavením podvozka, ten sa priblížil k vozovke až o 13 mm, tlmiče prešli športovými úpravami a mierne sa znížilo ťažisko. Vo výsledku by mal 500X Sport jazdiť naozaj športovejšie.
Motoristickí novinári, ktorí si už FIAT 500X Sport vyskúšali vo Florencii, zverejňujú celkom pozitívne hodnotenia. Novinári častejšie vyzdvihnujú predovšetkým vyladenie automatickej 6-stupňovej dvojspojky, ktorá sa dá ovládať aj pákami za volantom a údajne radí veľmi hladko a rýchlo. Zdá sa teda, že výkon nemusí byť nutne to jediné, čo má vplyv na športový charakter vozidla. V každom prípade sa na nový 500X Sport tešíme, zatiaľ jeho cenu nepoznáme.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.