Štúdia odhalila krutú pravdu. Tieto lode znečisťujú ovzdušie 10x viac než všetky autá v Európe!

Nad týmto by sa mal niekto naozaj zamyslieť.
Vydané , zverejnil

Európska únia bezhlavo tlačí na masovú elektrifikáciu, pričom súčasných majiteľov a výrobcov spaľovacích motorov trestá za znečisťovanie životného prostredia. **Automobilové koncerny míňajú miliardy z vlastných prostriedkov len kvôli tomu, aby znížili flotilový priemer emisií o pár gramov,** inak im hrozia pokuty za každé jedno predané auto.

V inom odvetví si však so znečisťovaním ťažkú hlavu nerobia. Na mysli máme práve výletné a nákladné lode, ktoré ročne vypúšťajú nepredstaviteľné množstvo emisií. Najnovšia štúdia totiž odhaľuje, že **výletné lode jednej jedinej spoločnosti znečisťujú životné prostredie viac ako všetky autá v Európe.** Reč je o firme Carnival Cruise, ktorá má (vrátane svojich dcérskych firiem) až 47 výletných lodí.

V roku 2017 pritom uvoľnilo všetkých 203 zaregistrovaných výletných lodí do ovzdušia 62 000 ton oxidov síry (SOx), ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu pľúc a kyslé dažde. Len samotná spoločnosť Carnival Cruise pritom obohatila štatistiku o polovicu z celkovej hodnoty vypúšťaných emisií. Ak by sme tieto hodnoty mali porovnať s automobilmi, tak **za rovnaké obdobie vyprodukovalo všetkých 260 miliónov registrovaných vozidiel v Európe len 3 200 ton oxidov síry.**

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.