Tím TOYOTA GAZOO RACING si poistil titul majstra sveta

Tím TOYOTA GAZOO Racing si v dramatických pretekoch Total 6 hodín v Spa-Francorchamps svetového šampionátu vytrvalostných súťaží FIA (WEC) poistil majstrovský titul medzi tímami. Preteky boli predposledným podujatím sezóny 2018 – 2019.
Vydané Text: 

Posádka vozidla **TS050 HYBRID č. 8** v zložení Sébastien Buemi, Kazuki Nakadžima a Fernando Alonso vďaka svojmu štvrtému víťazstvu v tejto sezóne, ktoré odštartovala víťazstvom v Spa pred 12 mesiacmi, ešte viac zvýšila svoj náskok v poradí pretekárskych jazdcov na 31 bodov. Do konca sezóny zostáva už iba jedno podujatie s bodovou dotáciou 39 bodov. Posádka vozidla **TS050 HYBRID č. 7**, teda Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López, dosiahla najrýchlejší čas na kolo a takmer do polovice v pretekoch viedla, avšak kvôli následnému problému so snímačom stratila 11 minút, takže sa prepadla na šieste miesto v celkovom poradí.
V úvodných kolách sa preteky v Spa zapísali do histórie hustým snežením, ktoré sa spustilo len niekoľko minút po začiatku. Bolo to vôbec po prvýkrát, kedy do pretekov šampionátu WEC zasiahol sneh. Je pozoruhodné, že preteky pokračovali takmer ďalších 30 minút, kedy kvôli podmienkam na trati musel vychádzať safety car. Mike s vozidlom č. 7, ktorý štartoval z pole position, sa vtedy držal na prvej pozícii. Po 25 minútach, už za krásneho slnečného počasia, mohli preteky pokračovať s Mikom na prvom mieste pred vozidlom č. 3 tímu Rebellion. Sébastien za volantom vozidla č. 8, ktorý sa zdržal kvôli zastávke v boxoch, okamžite zaujal druhé miesto a potom sa na konci 19. kola posunul na čelo. O niekoľko minút neskôr však kvôli nehode vyšiel na trať ďalší safety car, čo obom vozidlám spôsobilo značné komplikácie. Sébastien bol nútený zájsť do boxov kvôli tankovaniu práve vo chvíli, keď bola boxová ulička zatvorená, čo podľa predpisov WEC znamená, že tím mohol tankovať palivo iba päť sekúnd. Mike, ktorý v úvodnom úseku spotreboval menej paliva, mohol po otvorení boxovej uličky vykonať štandardné natankovanie a prezuť na slicky. Sébastien čoskoro na to zašiel do boxov kvôli pravidelnému tankovaniu, čo ho stálo približne minútu času a prepad na 10. miesto. **Napínavé preteky však pokračovali ďalej**. Sébastien skvele využil slicky a prebojoval sa až na druhú pozíciu – v čase, keď obe vozidlá približne dve hodiny po štarte prichádzali do boxov počas signalizácie žltou zástavkou po celom okruhu – Kamui sa chopil volantu vo vozidle č. 7 a Fernando vo vozidle č. 8.
Necelé tri hodiny po štarte nastal v pretekoch ďalší dramatický zvrat, keď Kamui s náskokom približne 50 sekúnd zaznamenal problém so snímačom na palube vozidla č. 7. S vozidlom zašiel do boxov, kde mechanici poruchu rýchlo opravili a za volant sa následne posadil José so stratou štyroch kôl na 19. mieste. Kazuki zdedil vedúcu pozíciu vozidla č. 8, avšak krátko potom museli obe vozidlá prezúvať na mokré pneumatiky kvôli ďalšiemu prívalu snehu. Tieto pneumatiky sa ukázali byť optimálne – necelé dve hodiny pred koncom pretekov sa spustilo krupobitie a na trať na ďalších približne 25 minút znova vyrazil safety car. Počas poslednej hodiny pretekov sa José dokázal prebojovať na šiestu pozíciu, zatiaľ čo Fernando na čele dokonca zvýšil náskok vozidla č. 8 o viac ako jedno kolo – aj napriek pokračujúcej nepriazni počasia a ďalšiemu výjazdu safety car. Preteky boli ukončené o niekoľko minút predčasne mávaním červenou zástavkou kvôli nepriaznivým podmienkam na trati. Fernando za volantom vozidla č. 8 na konci pretekov zvíťazil o jedno kolo pred vozidlom č. 3 tímu Rebellion, resp. vozidlom č. 11 tímu SMP Racing. Kamui za volantom Toyoty č. 7 po heroickom výkone dorazil do cieľa ako šiesty so stratou štyroch kôl. Tím teraz zamieri do Francúzska, kde ho 15. a 16. júna čakajú záverečné preteky sezóny – 24 hodín Le Mans.
### Citácie **Hisatake Murata, prezident tímu**: „Blahoželám všetkým členom tímu k zisku titulu majstra sveta. Je to odmena za vytrvalú a tvrdú prácu v poslednom roku. Dnešné preteky boli mimoriadne náročné. Je mi ľúto posádky vozidla č. 7. Všetci jazdili skutočne skvele a je škoda, že im ušla možnosť bojovať o víťazstvo kvôli poruche snímača. Výborný výkon aj napriek nepriaznivým podmienkam odviedla aj posádka vozidla č. 8, gratulujem aj im. Aj keď také dramatické preteky nie sú pre tím jednoduché, verím, že si veľa fanúšikov aj našich kolegov z Kolína nad Rýnom tieto preteky vychutnali, aj napriek nevľúdnemu počasiu. Teraz sa tešíme na vrchol sezóny a preteky, na ktoré sa nepretržite pripravujeme už od vlaňajšieho júna: Le Mans.“ #### TS050 HYBRID, vozidlo č. 7 **Preteky**: 6. miesto, 129 kôl, 8 zastávok v boxoch
**Pozícia na štarte**: 1. miesto
**Najrýchlejšie kolo**: 1 min 57,394 s
**Mike Conway** (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7): „Boli to jedny z tých pretekov, šialené počasie, kedy sa počas 10 minút vystriedali všetky ročné obdobia a potom prišiel technický problém a stratili sme niekoľko kôl. Až do tej chvíle sme si udržiavali pohodlné vedenie, boli sme naozaj rýchli a všetci odvádzali dobrú prácu. José aj Kamui zajazdili skvelé úseky, aby sme sa prebojovali o niekoľko miest vyššie, ale so všetkými výjazdami safety car sme nemali šancu to úplne zvrátiť. Takže s ohľadom na okolnosti sme dosiahli najlepší možný výsledok.“ **Kamui Kobajaši** (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7): „Boli to pre nás frustrujúce preteky, pretože sme mali vozidlo pripravené zvíťaziť a až do tej poruchy všetko vyzeralo dobre. Je to škoda, ale takéto veci sa stávajú a predtým sme počas tejto sezóny nemali žiadne technické problémy. Urobili sme maximum pre záchranu situácie a predviedli sme dobré výkony, ale po takej veľkej časovej strate nebolo reálne získať pódiové umiestnenie. Blahoželáme vozidlu č. 8 k víťazstvu a samozrejme ohromná gratulácia celému tímu za poistenie majstrovského titulu.“ **José María López** (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7): „Vlastne ani necítim sklamanie, pretože sme urobili všetko, čo bolo možné. Predviedli sme, že máme najrýchlejšie vozidlo, čo je skvelý pocit. Fungovali sme dobre, urobili sme všetko potrebné, a nedopustili sme sa žiadnych chýb. Bohužiaľ to nevyšlo, ale takéto sú vytrvalostné súťaže a môže sa to stať. Blahoželáme tímu, dosiahli sme jeden z hlavných cieľov. Taktiež gratulujeme vozidlu č. 8 k víťazstvu. Teraz so vztýčenou hlavou vyrazíme na najväčšie preteky.“
#### TS050 HYBRID, vozidlo č. 8 **Preteky**: 1. miesto, 133 kôl, 9 zastávok v boxoch
**Pozícia na štarte**: 2. miesto
**Najrýchlejšie kolo**: 1 min 58,056 s
**Sébastien Buemi** (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8): „Naše víťazstvo v pretekoch je samozrejme veľmi pekné, ale s ohľadom na podmienky to boli dosť zradné preteky. Je mi ľúto posádky vozidla č. 7 kvôli poruche vo chvíli, keď boli vo vedení. Bolo ťažké ich dokončiť, takže by si zaslúžili lepšie umiestnenie. Zo začiatku pretekov sme mali trochu smolu, a tiež som zaznamenal problémy s rádiovým spojením, čo nám nepomohlo. Je skvelé, že tím získal majstrovský titul. Teraz vyrážame na Le Mans s malým náskokom v hodnotení majstrovstiev pretekárskych jazdcov, ale nič neberieme ako vopred dané. Už sa teším na dobrý a férový súboj na Le Mans.” **Kazuki Nakadžima** (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8): „Boli to bláznivé preteky s bláznivým počasím. Mali sme šťastie, že sme vyhrali, lebo vozidlo č. 7 sprevádzala smola, je mi ich ľúto. Kvôli podmienkam sme riešili pár ťažkostí, takže sa máme z čoho poučiť, aby sme boli na Le Mans plne pripravení. Zisk titulu majstra sveta je pre tím skvelý úspech – to tu bolo naším najväčším cieľom, a teraz tak môžeme trochu oslavovať. Sústredíme sa na Le Mans a musíme dokončiť rozrobenú prácu v majstrovstvách sveta pretekárskych jazdcov. Vieme pravdepodobne lepšie ako ktokoľvek iný, aké ťažké môžu byť tie preteky.“ **Fernando Alonso** (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8): „Tieto preteky rozhodne neboli jednoduché – kvôli niekoľkým problémom v prvej časti, o počasí ani nehovoriac. Takže z hľadiska emócií to bola jazda ako na horskej dráhe. Dnes bolo najdôležitejšie poistiť si majstrovský titul tímu vo svetovom šampionáte. Mám veľkú radosť za tím TOYOTA GAZOO Racing, že sme získali dosť bodov na zisk titulu majstra sveta. Každému z tímu patrí ohromná gratulácia. Zažili sme úžasnú sezónu a dúfajme, že na Le Mans nás čaká krásne zakončenie v podobe titulu pre pretekárskeho jazdca.“ #### Výsledky pretekov Šesť hodín v Spa-Francorchamps: **1. miesto TOYOTA GAZOO Racing**, vozidlo č. 8 133 kôl
2. miesto Rebellion, vozidlo č. 3 (Berthon/Laurent/Menezes) +1 kolo
3. miesto SMP, vozidlo č. 11 (Alešin/Petrov/Vandoorne) +1 kolo
4. miesto Rebellion, vozidlo č. 1 (Jani/Lotterer/Senna) +2 kolá
5. miesto SMP, vozidlo č. 17 (Sarrazin/Orudzhev/Sirotkin) +3 kolá
**6. miesto TOYOTA GAZOO Racing**, vozidlo č. 7 +4 kolá
Pokračujte na ďalší príspevok »MOTORISTICKÝ ŠPORT

Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023
 • MOTOCYKLE

  Zero FX: Elektrický motocykel do každého terénu

 • Záber elektrických motocyklov sa stále rozširuje. Od malých skútrov až po veľké cestné stroje na cestovanie. Niekde medzi tým sú aj terénne motocykle, ktoré sa neboja vyraziť na cesty. Medzi ne patrí aj Zero FX.

   Vysoké zdvihy, vysoká svetlá výška, kolesá pripravené do terénu. Zero FX jazdí na elektrinu, čiže úplne potichu.