Prečo sú Nemci lepší šoféri ako Slováci

Vodičský preukaz je nepomerne drahší ako na Slovensku a tresty sú prísnejšie. Je to recept na efektívnu výchovu vodičov?
Vydané  , zverejnil

Aké sú kritériá hodnotenia, kto je dobrý šofér a kto nie? Tými najobjektívnejšími kritériami sú štatistiky nehodovosti a dopravných priestupkov. Slováci na tom rozhodne nie sú v rámci Európy najlepšie a v porovnaní s takými Nemcami ťahajú rozhodne za kratší koniec.

V čom teda spočívajú **hlavné rozdiely medzi šoférmi a jazdením v Nemecku a na Slovensku**?

O Nemcoch je známe, že sú perfekcionisti a puntičkári, patria tiež k najväčším výrobcom automobilov na svete, ktoré sú kvalitatívne na vysokej úrovni. Nie je to však iba výbornými autami, ktoré po nemeckých uliciach jazdia, ale predovšetkým vodičmi, ktorí sedia za ich volantom.

Inzercia

Keď jazdíte v Nemecku, zistíte, že premávka je akási plynulejšia, všetky pravidlá sú dodržiavané a vodiči sú k sebe zdvorilí a slušní. Nám dobre známe trúbenie je prejavom hrubosti a je rovnako netypické ako blikanie svetlami.

Čo sa týka veku, kedy Nemci môžu dostať vodičské oprávnenie, ten je rovnaký ako napríklad v USA – 16 rokov. Podmienkou je ale spolujazdec starší ako 25 rokov, až kým šofér nedosiahne vek 18 rokov. Vodičskému oprávneniu predchádza 20 až 30 hodín teórie a zároveň praktické skúšobné jazdy. Teoretický test má 4 až 5 strán, pričom neviete, ktorá otázka má hodnotu koľkých bodov a stratiť môžete iba 10.

Ak testom neprejdete, musíte počkať ďalších 6 až 8 týždňov na jeho zopakovanie. Skúšobná jazda trvá 30 až 90 minút a zaplatíte si za ňu okolo 200 eur. Ak ju zvládnete, bude **potrebných ďalších približne 2 000 eur**, aby ste získali vodičský preukaz. **Dosť peňazí na to, aby ste si ho vážili, však**?

Inzercia


Zopár ďalších zaujímavých faktov, ktoré robia z Nemcov lepších šoférov:

* Všetci Nemci musia byť znovu otestovaní, keď dosiahnu 60 rokov a potom, keď dosiahnu 65 rokov.
* Profesionálni vodiči autobusov, kamiónov a taxíkov sú testovaní každých 5 rokov.
* Šoféri z povolania musia podstúpiť fyzické skúšky ako napr. očný test a test reakčného času, aby sa určila ich spôsobilosť na šoférovanie, za čo platia 250 eur.
* Nemeckí policajti dávajú vyššiu pokutu za prejdenie na červenú ako za presiahnutie rýchlosti o 20 km/h.
* Čím viac porušení cestných pravidiel máte za sebou, tým vyššia je pokuta za ne.
* Ak je šofér prichytený pri jazde pod vplyvom alkoholu alebo drog, je mu odobraný vodičský preukaz na 3 mesiace.


Mnoho z týchto pravidiel je rovnakých a podobných aj u nás na Slovensku, avšak pokuty za ne pravdepodobne nie sú tak vysoké, aby bolo niekomu ľúto pravidlá porušovať.

Nie je teda žiadnou náhodou, že práve v Nemecku je neobmedzená rýchlosť na niektorých diaľniciach, pretože keď dokážu dodržiavať pravidlá a správať sa k sebe zodpovedne, slušne a s úctou, môže im byť prenechaná aj väčšia sloboda.

Inzercia

Pokračujte na ďalší príspevok »Symbol rýchlosti / TAG Heuer Carrera Glassbox

  • Carrera po španielsky znamená preteky. Vďaka slávnej rely Carrera Panamericana sa stala symbolom rýchlosti, odvahy a dobrodružstva. Preto neskôr dala meno nielen obľúbenému modelu Porsche, ale aj pretekárskym chronografom TAG Heuer. Ako automobil, tak hodinky sa od roku 1963 vyrábajú dodnes