Advertisement

Advertisement

Prevoz psa v aute v nemusí byť peklo, držte sa týchto rád a bude všetko v poriadku

Pre vás je jazda autom niečo úplne bežné, ale váš pes na to môže mať iný názor. Zrazu sa celý svet hýbe, cíti zrýchlenia a brzdenia, nevie udržať rovnováhu. Málokto vie, že aby sa pes naučiť v aute správať pokojne, je potrebné učiť ho jazde už od šteňaťa. Ak ste takúto možnosť premeškali, máme pre vás niekoľko dobrých tipov.
Vydané  Text: 


Advertisement
### **Prečo psy neznášajú cestovanie autom?** Tréneri psov tvrdia, že jeden z hlavných dôvodov, prečo psy neznášajú cestovanie autom, je ich prvá skúsenosť. Keď sa prvýkrát viezli v aute, s najväčšou pravdepodobnosťou to bolo pri prvom a definitívnom odlúčení od matky, ďalšie jazdy autom potom znamenali cestu k veterinárovi. Psom sa skrátka auto spája s negatívnymi udalosťami, dôsledkom čoho sú nervózni aj pri inak pokojnej jazde. Aj staršieho psa je možné naučiť, že sa nemá čoho báť, keď ho budete autom voziť smerom k lesu na prechádzky, ale najlepšie je začať ešte vtedy, keď je šteňa. ### **Hlavné je odbúranie strachu** Keď vezieme psa v aute, väčšinou je to skutočne preto, že s ním máme namierené k zverolekárovi. Takým veciam sa skrátka nevyhneme, ale môžeme aspoň psíka pripraviť na samotnú jazdu tým, že mu ju spríjemníme. Takouto metódou sa postupne stane uvoľnenejším a jazdu si bude spájať skôr s pozitívnymi vecami. Možno, že sa na cestu autom začne dokonca tešiť.
### **Kŕmenie blízko auta alebo priamo v aute** Ak sa zviera bojí auta, dobrou metódou je spraviť ho sympatickejším vďaka strave a pochúťkam. Najlepšie je začať tým, že misku s jedlom položíte vedľa auta a potom ju v priebehu dní budete postupne posúvať. Nakoniec, ak je to možné, môžete psa nakŕmiť priamo v interiéri auta. Tu už nehovoríme o miske plnej mäsa, ale skôr o pochúťkach, ktoré majú psíkovia radi. ### **Občasné usadenie do auta aj bez výletu** Posadiť šteňa na pár minút denne do auta bez príčiny môže tiež pozitívne ovplyvniť jeho vzťah k vozidlu. Pes si začne auto spájať s bežným životom, nie s niečím stresujúcim. Keď sa s ním v aute trocha pohráte, bude sa v ňom cítiť bezpečne a nebude vymýšľať. ### **Zapojte auto do hry** Znie to zvláštne, ale keď váš pes rád naháňa loptičky alebo piškóty, ktoré mu hodíte, vhoďte ich občas aj do otvoreného auta. Pes postupne prestane vnímať auto ako cudzí nebezpečný priestor, práve naopak – bude ho považovať za súčasť svojho „ihriska“.
### **Nechajte v aute niečo, čo je psovi blízke** Hračky, obľúbenú piškótu alebo dokonca pelech, na ktorom doma leží. To sú veci, ku ktorým má taký pes vytvorený silný vzťah a keď ich nájde v aute, môže sa cítiť oveľa bezpečnejšie a komfortnejšie. Dobrým riešením je mať pre psa samostatnú tašku alebo pelech, v ktorom vysedáva iba príležitostne. S našou čivavou to funguje výborne a každú cestu autom zvláda perfektne práve vďaka tomu, že má svoje bezpečné útočisko – tašku. Keď sme tašku niekoľkokrát nezobrali so sebou, jazda autom nebola pre psíka komfortná a bolo vidieť, že má strach. Stačí pritom tak málo, aby bol v interiéri a medzi všetkým pasažiermi pokoj.
Pokračujte na ďalší príspevok »auto motor a šport č. 1/2024

Štatút reklamnej a propagačnej súťaže MONCLER SUNRISE – auto motor a šport č. 1/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže MONCLER SUNRISE – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava –… Prečítať celé

    
 • auto motor a šport č. 1/2024

  Štatút reklamnej a propagačnej súťaže HALLOWEEN MAN MYSTERY – auto motor a šport č. 1/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže HALLOWEEN MAN MYSTERY – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava… Prečítať celé

    
 • KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

  PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

 • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

   Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.