Aktuality

Lexus pokračuje v nahradzovaní zrkadiel kamerami, elektronické budú aj vonkajšie „späťáky“

Keď sa v autách začali objavovať prvé virtuálne kokpity, respektíve veľké farebné displeje namiesto analógových ukazovateľov, bola to veľká vec. Mala a dodnes má svojich odporcov, postupne sa však dostáva aj do lacnejších automobilov. Podobný scenár čaká aj technológiu kamier a displejov nahradzujúcich spätné zrkadlá na automobiloch.

Ako prvý sa do komerčnej ponuky odhodlal technológiu kamier a displejov namiesto konvenčných zrkadiel nasadiť japonský Lexus, pričom na domácom trhu ju predáva ako doplnkovú výbavu k modelu LS už od konca minulého roka.

Prečítajte si aj:


Lexus začal predávať autá s kamerami namiesto spätných zrkadiel: pozrite sa, ako to funguje

Erik Stríž


Tentokrát sa Lexus ohlásil opäť s tým, že model Lexus ES vybaví kamerami, ktoré nahradia už aj vonkajšie spätné zrkadlá. Technológia sa volá Digital Mirror Cockpit a ES bude vôbec prvý komerčne predávaný automobil s možnosťou dokúpenia kamier namiesto bočných spätných zrkadiel. Lexus takto šikovne predbieha aj spoločnosť Audi, ktorá príchod rovnakej technológie avizuje v súvislosti s príchodom svojho očakávaného elektromobilu e-tron.

Lexus ES s technológiou Digital Mirror Cockpit (2018)
Lexus ES s technológiou Digital Mirror Cockpit (2018)

Prekvapivou funkciou riešenia od značky Lexus je schopnosť zoomovania. Keď bude vodič s Lexusom ES parkovať, môže si nechať priblížiť detail scény vedľa vozidla, vďaka čomu získa ešte väčšiu kontrolu pri parkovaní.

Technológia si vyžiadala, aby automobil dostal celkom nový prvok v interiéri - displeje v rohoch palubnej dosky. Musíme priznať, že to podľa nášho názoru nevyzerá veľmi pekne, ale o praktickosti nepochybujeme.

Jeden háčik ale technológia od Lexusu má. Zatiaľ sa bude predávať iba v Japonsku - pozorujeme teda rovnaký prístup, aký Lexus zvolil už pri modeli LS a jeho digitálnom spätnom zrkadle v interiéri.

Lexus ES s technológiou Digital Mirror Cockpit (2018)

Inovácia, ktorá sa v skutočnosti predáva už roky

Digitálne spätné zrkadlo sa dá zabezpečiť z internetu ako doplnková výbava pre takmer akékoľvek auto už niekoľko rokov. Na niektorých e-shopoch sa cena kompletu digitálneho zrkadla a kamery pohybuje na úrovni iba niekoľkých desiatok eur. Takýto set si stačí namontovať na auto, zapojiť ho správne do elektrickej siete vozidla a používať.

Aby však takéto riešenie využila niektorá veľká automobilka, v prvom rade musí mať všetko dôsledne otestované a overené, že takýto prvok nespôsobí vodičovi problémy. Digitálne spätné zrkadlo od výrobcu musí pracovať spoľahlivo, vždy a všade, tie čínske digitálne „späťáky“ vám odídu po niekoľkých mesiacoch.

Na riešenia od značiek Lexus a Audi máme prirodzene vysoké nároky a oni to vedia, preto dodajú na trh iba stopercentne overené produkty.

Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie