Advertisement

Advertisement

Ako odstrániť zlomené a vydreté skrutky zo starého motora? (VIDEO NÁVOD)

Stalo sa už asi každému, kto je zručný a veľa majstruje. Odlomená hlavička skrutky, prípadne zlomená skrutka, ktorú nemožno uchopiť ani francúzskym kľúčom, dokáže skomplikovať nielen renováciu staršieho auta, ale čohokoľvek iného. Existujú však minimálne dva šikovné spôsoby, ako si so zalomenými skrutkami poradiť jednoducho a hlavne rýchlo. Budete potrebovať iba základné náradie a trocha skúseností so zváračkou.
Vydané  Text: 


Advertisement
Hagerty - návod na odstránenie zlomenej skrutky
**Stane sa to vždy práve vtedy, keď máte málo času. Hlavičku skrutky ste odlomili buď preto, že ste pri jej uťahovaní či uvoľňovaní zatlačili ako Rambo, alebo sa rokmi nazbieraná únava materiálu prejavila práve teraz.** Pre človeka, ktorý sa s niečím podobným ešte nestretol, to môže znamenať skoro panický záchvat, pretože takúto skrutku zdanlivo nemožno odstrániť a treba vymeniť celý diel. V skutočnosti je riešenie tohto problému skoro triviálne, potrebovať budete iba základné náradie a zváračku. Ak nemáte klasickú plynovú, celkom určite vám postačí aj elektrická, ktorú si dnes môžete kúpiť alebo požičať za niekoľko desiatok eur. To „tajomstvo“ tkvie v navarení matice na vyčnievajúci kúsok odlomenej skrutky. Prakticky ihneď po navarení môžete kľúčom so správnou veľkosťou pomaly skrutku uvoľniť a vytočiť von. Druhou možnosťou bez nutnosti použitia zváračky je vyryť do skrutky drážku pre skrutkovač. Toto nie je ideálne riešenie, ale zúfalé situácie vyžadujú improvizáciu a experimenty. Uvoľňovať staré zapečené skrutky skrutkovačom nie je žiadna pohoda, naozaj sa pritom narobíte a riskujete, že sa hrany drážky v konečnom dôsledku aj tak vyderú, avšak je to stále lepšie ako meniť celý diel. Ak však skrutka vyčnieva dostatočne na to, aby ste ju uchopili napríklad francúzskym kľúčom, potom by ste mali radšej skúsiť riešenie, ktoré je predvedené v priloženom videu od Hagerty. Mechanik Davin Reckow plynovou zváračkou zohreje okolie skrutky, aby sa kov mierne roztiahol. Ešte kým je kov horúci, Davin uchopí skrutku a pomaly sa mu ju darí uvoľniť. Nebolo potrebné privariť maticu a ani vyrezávať drážky pre skrutkovač.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.