Advertisement

Advertisement

Jeep Cherokee omladol. Zmeny sú malé, ale zásadné

Dizajn a interiér nového džípu si môžete pozrieť ešte pred premiérou plánovanou na autosalón v Detroite.
Vydané  Text: 


Advertisement

Značka Jeep modernizovala svoj model Cherokee, ktorý v portfóliu automobilky vždy tak trocha vytŕčal pre svoj nezvyčajný dizajn. Jeho najnovšia podoba zjemnila výraznú atypickú prednú masku natoľko, že pôsobí vyvážene a zdanlivo odolnejšie. Zmena je občas naozaj dobrá.

Jeep Cherokee sa vyrába nepretržite od roku 1974, pričom postupne jeho výrobu preberali firmy American Motors (1974-1986), Chrysler Corporation (1987-1998), DaimlerChrysler (1999-2007), Chrysler LLC (2007-2009), Chrysler Group LLC (2009-2014) a napokon Fiat Chrysler Automobiles US (2014-súčasnosť). Prvé dve generácie Cherokee boli typicky hranaté a robustné off-roady, výraznejšie sa zmenili až v roku 2001, keď sa začala vyrábať tretia generácia známa aj ako Jeep Liberty. Cherokee (Liberty) nadobudlo okrúhle predné svetlomety, celkovo vozidlo pripomínalo Wrangler. Od roku 2007 sa štvrtá generácia predstavila s úpravou dizajnu, ktorá okrúhle svetlomety a kruhové motívy nahradila hranami a vozidlo získalo nepomerne modernejší zovňajšok. Štvrtá generácia Jeepu Cherokee sa po úprave predávala aj ako Dodge Nitro, vybavená bola 2,8- a 3,7-litrovými motormi s možnosťou vybavenia automatickou prevodovkou Mercedes-Benz W5A580.
Vývoj Jeepu Cherokee zľava doprava: 1. generácia (foto CZmarlin), 2. generácia (foto: IFCAR), 3. generácia (foto: OSX) a 4. generácia (foto: IFCAR)
Najvýraznejšia zmena prišla v roku 2013 s uvedením piatej generácie, ktorá pre Cherokee znamenala nadobudnutie výrazne moderného šatu s úzkymi horizontálnymi svetlometmi a takmer úplným opustením hranatých motívov. Teraz, na prelome rokov 2017/2018, sa dočkávame faceliftu tejto piatej generácie, ktorá výrazné črty Cherokee zjemňuje.
5. generácia Jeepu Cherokee (hore rok uvedenia 2013, dole facelift 2018)
Jeep na Cherokee zmenil pozície predných svetlometov, denné LED svietenie dostalo o niečo estetickejšie prevedenie s prepracovanejším tvarom a celá predná maska pôsobí uhladenejšie, voľnejšie. Spoločne s mestskou verziou sa Cherokee predstavuje a v tej odolnejšej, ktorá spodnú polovicu prednej masky a časť kapoty prekrýva ochranným plastom. Nové stredne veľké SUV zažije svoju premiéru na autosalóne v Detroite už v januári 2018 (13.-28.1.2018).
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.