Sviatočné vlaky na východ Slovenska sú už obsadené, alternatívou je aj carpooling za pár eur

Vlaky zažívajú počas sviatkov mimoriadny nápor, ľudia pred sviatkami cestujú prevažne zo západu na východ. Jednou z alternatív môže byť aj takzvané zdieľanie jázd autom.
Vydané Text: 

Vlaková stanica Košice (foto: ŽSR)
Pred vianočnými sviatkami ľudia masovo cestujú zo západu na východ a po sviatkoch naspäť. Využívajú pritom vlaky, ktoré práve vo sviatočnom období zažívajú najväčší nápor. Portál Teraz.sk informoval ešte predvčerom, že piatkové a sobotné vlakové spojenia InterCity (IC) a rýchliky medzi Bratislavou a stredom a východom krajiny sú už vypredané. Ako uvádza ZSSK pre Teraz.sk, „dopravca pritom vo vianočnom období vypraví štyri mimoriadne rýchliky na trase Bratislava – Žilina – Košice. Zároveň na tejto najfrekventovanejšej trati posilní aj 35 vybraných InterCity vlakov o 75 vozňov druhej triedy. Okrem toho okolo Vianoc, Nového roka a sviatku Troch kráľov vypraví 22 posilových vlakov rôznych kategórií.“ Aj keď platí, že väčšina spojov nie je povinne miestenková, pred plánovanou cestou na dlhú vzdialenosť je rozumné vždy si rezervovať miestenku s dostatočným predstihom. Vyhnete sa tak situácii, že uviaznete na vlakovej stanici alebo celú niekoľkohodinovú cestu absolvujete postojačky na chodbe vlaku.

Zdieľanie jázd za pár eur

Alternatívou k cestovaniu vlakom je osobná automobilová doprava alebo autobusy. Ak nemáte vlastné auto alebo si nemáte kde nejaké požičať, máte stále možnosť využiť niektorú z moderných služieb car-poolingu, teda zdieľanie jazdy. Na Slovensku funguje napríklad služba BlaBlaCar. Na webovej stránke BlaBlaCar sme zadali dopyt pre jazdu medzi Bratislavou a Košicami v sobotu 23.12.2017, teda deň pred Vianocami. V ponuke služby sa objavuje ešte osem ponúk, čo je v podstate priestor pre 24 ľudí, ak počítame, že sa okrem vodiča do jedného auta vojde ešte trojica pasažierov.
BlaBlaCar - ponuky pre dopyt na cestu z Bratislavy do Košíc pre sobotu 23.12.2017
Priemerná cena takejto cesty je 13 až 15 eur, čo je pomerne dobrá alternatíva k vlakovému spojeniu. Musíte však akceptovať blízkosť iných cestujúcich a fakt, že cesta bude trvať o niečo dlhšie.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.