SERVIS

Pneumatiky od tohto roka obsahujú nový symbol, niektorí motoristi sa ním budú riadiť pro kúpe novej sady

Nezvyčajné je, že takto označené pneumatiky obsahujú viac ako 55% biologických a recyklovaných materiálov.

Vydané Text: 

Pneumatiky v dnešnej dobe sú preplnené množstvom rôznych údajov a symbolov, ktoré nám poskytujú dôležité informácie ako napríklad základný rozmer pneumatiky, maximálna rýchlosť, či dátum výroby.

Známy výrobca teraz zavádza na svoje plášte ďalší nový symbol, ktorý odkazuje na udržateľný spôsob výroby.

Toto nové “zdravé” logo obsahuje dve šípky v kruhu, ktoré naznačujú vysoký podiel biologických a recyklovaných materiálov.

Inzercia


Advertisement

Zdravšie pneumatiky

Podľa oficiálnych informácií sa takéto označenie bude objavovať na pneumatikách, ktoré obsahujú minimálne päťdesiat percent materiálov biologického a recyklovaného pôvodu.

Novinka má pomôcť  zákazníkom, ktorí si chcú vyberať pneumatiky s ohľadom na životné prostredie.

Ako prvá tento nový symbol dostala pneumatika Pirelli P Zero E, ktorá obsahuje viac ako 55% biologických a recyklovaných materiálov.

Inzercia

Taliansky výrobca plánuje postupne podiel týchto materiálov zvyšovať.

Do roku 2030 by mali pneumatiky tejto značky obsahovať minimálne 60 % materiálov biologického pôvodu a 12 % recyklovaných materiálov.  Menej ako 30% by potom malo pochádzať z fosílnych zdrojov.

Šípky v kruhu odkazujú na vysoký podiel biologických a recyklovaných materiálov v danej pneumatike.

Čo všetko takáto pneumatika obsahuje?

 • Lignín: Lignín pochádza zo šrotu celulózového a papierenského priemyslu. Prispieva k odolnosti pneumatiky a predpokladanému zníženiu valivého odporu.
 • Popol z ryžových šupiek, oxid kremičitý: Kremelina z popola ryžových šupiek pochádza z odpadu z pestovania ryže. Má širokú využitie v behúňových zmesiach na dosiahnutie vysokej úrovne výkonu za mokra.  Je dobrou náhradou za fosílnu kremelinu v týchto behúňových aplikáciách.
 • Cirkulárne sadze: Cirkulárne sadze pochádzajú z pyrolýzneho oleja z vyradených pneumatík. Sadze sa používajú v gumových zmesiach na optimalizáciu stability, pevnosti a trvanlivosti pneumatík.
 • Biocirkulárne polymery: Vyrábajú z monomérov, ktoré sa získavajú z použitých kuchynských olejov alebo z pyrolýzneho oleja z pneumatík.  Sú dobrou náhradou polymérov z fosílnych zdrojov.
 • Prírodné gumy: Prírodný kaučuk sa získava z latexu kaučukovníka brazílskeho a je to materiál získaný z biomasy v 100%.
 • Bioživica: Bioživice sú zmäkčovadlá získané z rastlinnej biomasy. Najčastejšie ide o semená rastlín ako napríklad slnečnica alebo repka, alebo živice na báze lesných drevín.  Bioživice sú univerzálne zložky, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšiu rovnováhu medzi suchou a mokrou funkciou.

Inzercia
Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

 • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

   Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
 • Nabitá ponuka

  Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

 • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

   Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.