DOPRAVNÁ PORADŇA

Môžu na internete zverejňovať evidenčného číslo a fotku vášho vozidla? Ako postupovať, keď chcete fotku odstrániť?

Nesprávne parkovanie je jedna vec, zverejňovanie fotiek áut druhá. Môžu si správcovia stránok dovoliť zverejňovať čokoľvek?

Je zverejnenie fotky auta porušením ochrany osobných údajov?
Čo robiť, ak ste sa na takejto stránke ocitli neprávom alebo chcete fotografiu zmazať?
Vydané  Text: 

Kedysi žalobaby, dnes občianski aktivisti

Parkujem ako debilNa blikačkáchParkujem ako KKTParkujem ako debil v Trebišove a tiež uzatvorené skupiny ako Parkujem ako retardovaný debil či Parkuješ ako …... Tieto a mnohé ďalšie podobné stránky na Facebooku alebo na vlastnej webovej doméne sa v uplynulých rokoch stali na slovenskom internete vskutku známe a hoci ich popularita medzičasom klesla a niektoré celkom zanikli, ich obsah je väčšinou prístupný naďalej.

Stránky verejne upozorňovali na vozidlá, ktoré boli ich vodičmi zaparkované bezohľadne, ohrozili chodcov, cyklistov, používateľov kolobežiek či vôbec odstavili vozidlo na mieste, kde je to zakázané. Fotografie nesprávne zaparkovaných vozidiel sa medzičasom presunuli skôr do komunitných četov a do skupín, v ktorých sa organizujú obyvatelia miest, obcí a štvrtí.

Kedysi bolo takéto konanie prisudzované takzvaným „žalobabám“ – ide o deti, ktoré prezradili zlé konania alebo poukázali na neprávosti namiesto toho, aby ich ticho tolerovali a podporovali. Pojem žalobaba je teda spravidla nevhodný, pretože z obete robí previnilca a znevažuje ju.

V prípade zle zaparkovaných áut ide o podstatne miernejšie prehrešky, hoci je pravdou aj to, že  zle zaparkované auto tiež môže byť dôvodom dopravnej nehody či smrti cyklistu, ktorý musí obchádzať lajdácky odstavené auto so zapnutým výstražnými svetlami.

Zámerom týchto stránok a ich činnosti je verejne poukázať na porušovanie dopravných predpisov a prinútiť tak ich konateľa, aby svoje správanie prehodnotil. Je otázne, či zverejnená fotografia vyvolá sebareflexiu alebo pobúrenie a hnev, ktorého dôsledkom bude nástojčivé porušovanie ďalších predpisov.

Upozorňovanie na takéto javy teda môžeme považovať skôr za občiansku angažovanosť, ktorej cieľom je vytvoriť tlak verejnej mienky na správne používanie motorových vozidiel. Hlavným cieľom takejto angažovanosti je podnietiť verejný záujem o dodržiavanie pravidiel, ktoré povedie k bezpečnému prostrediu pre všetkých.

Inzercia


Správcovia týchto stránok svojím spôsobom suplujú činnosť mestskej/obecnej polície, ktorá nemôže mať kapacity odhaľovať každý jeden dopravný priestupok, najmä nie vtedy, keď bolo na nevhodnom mieste vozidlo zaparkované iba niekoľko minút. Chcete vedieť viac o tom, aké sú kompetencie mestskej polície?

Evidentné porušenie zákazov. Autá stojace na chodníku bez ponechania 1,5 m pre chodcov, parkovanie na cestičke pre cyklistov, parkovanie priamo v križovatke a pri priechode pre chodcov.

Môžeme parkovať aspoň dvomi kolesami na obrubníku? A čo minútové zastavenie na vyloženie nákladu?

Alibistickí akrobati

V samostatnom článku sme sa už venovali tomu, či môžem zverejniť fotku alebo video s EČV z autokamery či mobilu alebo ho použiť ako dôkaz pri dokazovaní škodovej udalosti a nehody. Odporúčam prečítať si celý príspevok, pretože som sa v ňom venoval rôznym príkladom a situáciám.

Zverejnenie fotografie so zle zaparkovaným autom nie je porušenie ochrany osobných údajov, pretože evidenčné číslo ani vzhľad automobilu nie sú osobné údaje.

Na druhej strane platí, že ten, kto si chce vynútiť zmazanie fotky jeho auta zo stránky, môže vec posunúť právnikovi, ktorý nepochybne nájde niekoľko paragrafov na vyhrážanie sa správcovi stránky. Je však nanajvýš otázne, ako by rozhodol sudca v občianskom súdnom konaní, pretože zle zaparkované auto je predsa na očiach verejnosti bez ohľadu na to, či bolo odfotené alebo nie.

Dostávame sa tak do situácie zlodej kričí chyťte zlodeja – keď páchateľ dopravného priestupku vystupuje ako obeť. Takýchto situácií ale nie je veľa, obyčajne sa fotografie zle parkujúcich áut šíria v rámci uzatvorenej komunity ľudí a k samotnému majiteľovi vozidla sa už nedostanú. Niektoré platformy na Facebooku navyše nie sú verejnými stránkami, ale uzatvorenými skupinami, kde musíte byť schváleným členom, aby ste mohli prehliadať ich obsah.

Môžu parkovať pred mojím domom cudzie autá? Musím mať pozemok riadne označený?

Vytrhnuté z kontextu

Nech sú už dôvody na zverejňovanie fotografií zle zaparkovaných vozidiel akékoľvek, vždy sú vytrhnuté z kontextu. Ide o fotografiu alebo fotografie vozidla v čase, keď v ňom nesedí vodič a nemá možnosť fotografovi vysvetliť, prečo zaparkoval práve takto. Pokojne mohla nastať krízová situácia, keď vodič auta spozoroval človeka v bezvedomí, núdzovo odstavil auto a vydal sa na pomoc.

Poviete si, že určite to nie je prípad každého zle zaparkovaného auta – lenže môže, pretože nepoznáte podrobnosti.

Druhá situácia je oveľa reálnejšia: na fotke je zachytené auto, ktoré parkuje presne na čiare ohraničujúcej parkovacie miesto tak, že dve ďalšie autá už nemajú ako zaparkovať. Aj toto ale bol dôsledok toho, že už predtým na parkovisku stáli nesprávne zaparkované autá a vodič tohto jedného, ktoré vidíte na fotke, prišiel ako posledný a zaparkoval v rámci možností. Tí ďalší napokon odišli a tento jeden ostal za toho nešikovného, arogantného.

Ak nepoznáte kontext, neviete vlastne nič.

Stránka Parkujem ako KKT na Facebooku v minulosti zverejňovala aj takéto fotografie nesprávneho parkovania vozidiel na parkoviskách. Nezohľadňuje pritom kontext, teda to, že už pred nimi mohli ostatné vozidlá parkovať mimo vymedzených čiar a pred príchodom fotografa už parkovisko opustili.

Čo robiť, ak niekto zverejnil na internete fotku vášho auta a vy ju chcete vymazať?

Ak ste svojím vozidlom parkovali nesprávne alebo z akéhokoľvek iného dôvodu sa na internete objavila fotografia vášho vozidla, môžete od správcu stránky žiadať odstránenie fotografie.

Myslite na to, že v prvom rade sú správcovia stránok tiež ľudia a preto si komunikácia vyžaduje ľudský prístup, ktorým dosiahnete viac ako vyhrážaním sa a nadávaním.

Ak vám nechce správca vyhovieť, máte možnosť obrátiť sa priamo na sociálnu sieť tým, že príspevok nahlásite ako nevhodný. Budete musieť uviesť dôvody, prečo sa domnievate, že je príspevok nevhodný a je šanca, že sociálna sieť vám dá za pravdu. Spravidla je ale na takéto rozhodnutie potrebné viac ako iba jedno nahlásenie.

V prípade, že vám správca stránky nevyhovie, máte možnosť obrátiť sa na právnika, ktorý si s vami vec prejde a môže nájsť praktické právne dôvody na odstránenie obsahu. Napríklad, ak ste na fotografii zachytený aj vy ako osoba alebo ktokoľvek iný – vtedy už môže ísť o porušenie ochrany osobných údajov. Pripravte sa však na to, že viac starostí spôsobíte sebe a prípadný občiansko-právny spor nemusíte vyhrať.

Odpoveďou na problémy je obyčajné dospelé správanie

Napriek tomu, že niektoré fotografie zverejnené na internete skutočne môžu byť vytrhnuté z kontextu, ostáva pravdou, že uvedené a ďalšie podobné stránky majú význam. Pravidlá sú na nič, keď ich dodržiavanie nikto nekontroluje. Túto úlohu na seba vzali dobrovoľníci, z ktorých sa stali občianski aktivisti, a ich prínos pre bezpečnosť považujeme za fakt.

Ako množstvo iných problémov, aj tento s parkovaním má jednoduché riešenie. Je ním celkom obyčajné dospelé správanie, ktoré vylučuje alibizmus, pokrytectvo, ale aj netoleranciu.

Správca stránky môže verejne upozorniť na arogantne odstavené auto, zároveň by ale mal zohľadniť fakt, že nepozná kontext a pri zverejňovaní by mal dbať na to, aby nebola čitateľná celá značka s EČV. A vodič takéhoto auta si má po náleze svojho priestupku na internete uvedomiť, že nie je v práve, že nabudúce má viac dbať na to, ako svoje vozidlo používa.

Môžete dať svoje parkovacie miesto do prenájmu? Ako zarobiť na parkovacom mieste, keď ho nepoužívate

 

 
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.