Do Volva sa po 25 rokoch vráti pohon zadných kolies! Objaví sa v modeloch, ktoré už dôverne poznáme

Elektrické modely od Volva získajú lepšiu trakciu vďaka predstavenej verzii so zadným náhonom.
Vydané Text: 

Od posledného predaného Volva s pohonom zadných kolies prešlo už štvrťstoročie. Elektrifikácia však prináša nové možnosti, ako **zadný náhon integrovať prakticky do akéhokoľvek modelu.** V prípade niektorých elektrických modelov sú roztáčajúce sa zadné kolesa dokonca žiadúce, pretože poskytujú lepšiu trakciu pri prudkej akcelerácii. V našom teste elektrifikovaného Volva XC40 s predným náhonom bola práve slabá trakcia terčom kritiky. **Pri akcelerácii sa totiž predok odľahčí a kolesá sa začnú pretáčať aj na suchom povrchu.** Pre modelový rok 2023 si preto Volvo povedalo, že je ten najlepší čas vrátiť zadný náhon (RWD) späť do hry. **Konkrétne ide o faceliftované modely XC40 a C40 Recharge, ktoré budú ponúkané s rôznymi elektromotormi a batériami.** Základný model má mať výkon 175 kW (235 k) so 69 kWh akumulátorom, zatiaľ čo drahšia verzia dostane 185 kW (248 k) elektromotor s 82 kWh batériou. Oba modely so zadným náhonom poskytnú zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 7,4 sekundy a maximálna rýchlosť sa zastaví obmedzovačom na 160 km/h. Ak sa budete držať základnej verzie XC40 s menšou batériou, získate 460 kilometrov dojazdu v cykle WLTP, zatiaľ čo jeho elegantnejší súrodenec môže prejsť 470 km. Rozhodnite sa pre väčšie balenie a dojazd vyskočí na 520 km pre konvenčne tvarovaný elektrický crossover, zatiaľ čo C40 Recharge dokáže prejsť až 530 kilometrov. **Volvo uvádza, že 69 kWh batériu možno nabiť z 10 na 80 percent za približne 34 minút z verejnej nabíjačky s jednosmerným prúdom s výkonom 130 kW.** Väčšia batéria sa môže nabíjať až 200 kW (o 50 kW viac než v minulosti), v takom prípade bude nabitie z 10 na 80 percent trvať asi 28 minút.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.