VIDEO: Nekontrolovateľná Tesla usmrtila najmenej dve osoby! Ľudia hovoria o chybnom softvéri, automobilka o zlyhaní vodiča

Na internete opäť zúri vojna medzi nespokojnými majiteľmi a automobilkou Tesla.
Vydané Text: 

Automobilka Tesla prisľúbila pomoc čínskej polícii pri vyšetrovaní nehody po tom, čo sa v miestnych spravodajských kanáloch objavili správy o strate kontroly nad vozidlom Tesla Model Y. **Pri incidente z 5. novembra v južnej provincii Kuang-tung zahynul motocyklista a stredoškoláčka,** informovalo Jimu News. Zverejnené video zobrazuje ako Tesla vysokou rýchlosťou narážala do iných vozidiel a cyklistu. *„Polícia v súčasnosti hľadá hodnotiacu agentúru tretej strany, aby identifikovala skutočnú príčinu tejto nehody a my jej aktívne poskytneme akúkoľvek potrebnú pomoc,”* povedal v nedeľu pre agentúru Reuters výrobca elektrických vozidiel Elona Muska, ktorý varoval pred tým, aby verejnosť neverila “fámam”. Tamojšia polícia nateraz uviedla, že presná príčina incidentu v meste Chaozhou nebola identifikovaná. Nemenovaný rodinný príslušník vodiča pri výpovedi uviedol, že **pred incidentom zaregistrovali problémy s brzdovým pedálom** v momente, keď sa vo videu snažil zastaviť s vozidlom pred výkladom jeho rodinnej predajne. Tesla uviedla, že brzdové svetlá auta počas nekontrolovateľnej jazdy nesvietili a brzdový pedál nebol zošliapnutý. **Tesla už v minulosti čelila obvineniam z nefunkčnosti brzdových pedálov,** a to aj od čínskeho zákazníka, ktorý usporiadal protest na autosalóne v Šanghaji. Tvrdil, že jeho nehoda bola dôsledkom zlyhania bŕzd. Tieto obvinenia sa pritom neobmedzujú len na Čínu, Tesla dostala množstvo sťažností aj od zákazníkov v USA, na ktoré zareagovala vyhlásením, že *„vo vozidlách Tesla nie je možné zrýchľovať neúmyselne.“* Reakcie ľudí na sociálnych sieťach na seba nenechali dlho čakať. **Zatiaľ čo neprajníci obviňujú Teslu z ďalšieho zlyhania, automobilka sa bráni** a upozorňuje ľudí, aby neverili neovereným informáciám. Presnú príčinu nehody však odhalí až oficiálne vyšetrovanie, na ktorého výsledok si nateraz budeme musieť počkať.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023