VIDEO: Tesla Model Y podstúpila testy Euro NCAP. Jej výsledky prekvapili…

Tesla Model Y podstúpila nárazové testy Euro NCAP. Ako sa jej darilo?
Vydané Text: 

Kompaktné SUV Tesla Model Y bolo posledným autom z modelového portfólia americkej automobilky, ktoré nepodstúpilo nárazové testy Euro NCAP. To sa však pred nedávnom zmenilo. Vo všeobecnosti sa očakávalo, že tieto náročné skúšky dopadnú dobre, no Tesla aj tak prekvapila. Môžeme o tomto modeli teda hovoriť, že ide o najbezpečnejšie auto na svete? ### Predbehla aj EQS V minulom roku sa stal najbezpečnejším elektromobilom sveta Mercedes-EQ EQS, ktorý si odniesol túto trofej hneď v dvoch hodnotených kategóriách. Istým spôsobom bol tento luxusný elektromobil považovaný aj za najbezpečnejšie auto na svete. Teraz sa však zdá, že narazil na tvrdú konkurenciu, ktorá ho v mnohých kategóriách prevyšuje. Tesla Model Y totiž v hodnotení testov Euro NCAP dosiahla v jednej kategórii takmer 100%.

Nové Dacie Sandero Stepway a Logan totálne prepadli v testoch Euro NCAP

Dacia Sandero Stepway a Logan sa podrobili nárazovým testo Euro NCAP. Ich výsledok mnohých určite nepoteší. Ide totiž o najnižšie hodnotené autá od roku 2018.

Nárazové testy sa za posledné roky poriadne zmenili. [Predchádzajúce modely značky Tesla](https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/#?selectedMake=7315&selectedMakeName=Tesla&selectedModel=0&selectedStar=&includeFullSafetyPackage=true&includeStandardSafetyPackage=true&selectedModelName=All&selectedProtocols=45155,41776,40302,34803,30636,26061,24370,-1&selectedClasses=1202,1199,1201,1196,1205,1203,1198,1179,40250,1197,1204,1180,34736,44997&allClasses=true&allProtocols=true&allDriverAssistanceTechnologies=false&selectedDriverAssistanceTechnologies=&thirdRowFitment=false) si vždy odniesli z hodnotenia Euro NCAP extrémne vysoké bodové skóre, avšak to bolo udelené za iných okolností a pri iných testovacích scenároch. Samozrejme, tým nechceme povedať, že Tesla zaspala vývoj a od posledných nárazových skúšok svoje staršie modely neaktualizovala. Model Y aj napriek podstatne prísnejším kritériám, v porovnaní s ostatnými autami značky, dokázal cez Euro NCAP prejsť s prstom v nose. V dvoch kategóriách pritom stanovil úplne nové rekordy.
Takmer vo všetkých kategóriách získal Model Y nadpriemerné hodnotenie.
### Rekordné hodnotenie Prvou z nich je ochrana dospelej posádky. **Z maximálneho možného bodového zisku 38 bodov si Model Y odniesol 36,9**. Ochrana spolujazdca na predných sedadlách bola hodnotená ako dobrá, čo je maximálne možné hodnotenie. Tesla navyše dokázala, že rovnaká úroveň ochrany bude poskytnutá všetkým pasažierom bez rozdielu ich výšky či polohy, v ktorej na sedadle sedia. Jedinou kategóriou, ktorá bola hodnotená horšie ako adekvátna, je čelný náraz, kedy auto aj vzhľadom na svoju výšku získalo hodnotenie „marginal“, čo predstavuje priemer.

Tieto autá sú životu nebezpečné! Euro NCAP zverejnil nové výsledky nárazových testov, z ktorých mrazí

Renault Zoe nezvládol nárazové testy, Dacii Spring sa podarilo získať jedinú hviezdičku.

Ďalšou hodnotenou kategóriou bola ochrana detskej posádky. Tu získal Model Y oproti Mercedes-EQ EQS nižšie hodnotenie. Nebolo to však spôsobené horšou ochranou detí alebo nebezpečnejšími vplyvmi interiéru po zrážke. Išlo len o to, že na predných sedadlách Modelu Y sa nenachádza systém Isofix, za čo boli Tesle strhnuté body. **Celkovo tak v tejto kategórii získala len 43 bodov zo 49**.
V ochrane dospelej posádky dokonca Model Y stanovil úplne nový rekord v hodnotení.
### Najbezpečnejšie auto na trhu? Najnižšie skóre si Model Y odniesol z hodnotenia ochrany chodcov a ostatných účastníkov premávky. Zlé hodnotenie si odniesla najmä spodná hrana čelného okna a okolité stĺpiky. Tie neposkytovali dostatočnú ochranu pre hlavu chodca, ktorý utrpel stret s vozidlom. Na druhú stranu výborné hodnotenie si odniesli systémy zabraňujúce stretu s chodcom alebo cyklistom, kde auto získalo takmer maximálne možné skóre. **Celkovo v tejto kategórii Model Y získal 61,5 bodu zo 72 možných**.

Takto sa zmenila bezpečnosť áut. V starom by ste nemali šancu / Video

Čelná zrážka má v mnohých prípadoch fatálne následky. Avšak, keď sa stretne moderné auto s tým skoršie vyrobeným, víťaz je prakticky jasný.

Inzercia

Druhý rekord v hodnotení, ktorý sa Tesle podarilo stanoviť je ponuka bezpečnostných asistenčných systémov a predvídanie kolízie. **Tu si Model Y odniesol až 15,7 bodu zo 16 možných**. Mierny pokles hodnotenia nastal len v prípade núdzového brzdenia pri zabránení stretu s brzdiacim autom. Nešlo však o žiadnu zrážku ale len mierne kozmetické strhnutie bodov. Celkovo tak Model Y Euro NCAP radí medzi najbezpečnejšie autá, ktoré je možné aktuálne na trhu zakúpiť.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023