Takto sa zmenila bezpečnosť áut. V starom by ste nemali šancu / Video

Čelná zrážka má v mnohých prípadoch fatálne následky. Avšak, keď sa stretne moderné auto s tým skoršie vyrobeným, víťaz je prakticky jasný.
Vydané Text: 

Bezpečnosť áut sa v posledných rokoch poriadne zmenila. Moderné autá sú čoraz odolnejšie a bezpečnejšie, čoho priamym následkom je menej tragických nehôd na cestách. Ochrane posádky a chodcov v moderných vozidlách sa dnes venuje veľké množstvo predpisov, ktoré musia automobilky pri návrhu auta vziať do úvahy, čo síce navyšuje ich cenu, ale aj zvyšuje bezpečnosť. Tá sa rozlišuje na pasívnu a aktívnu. Zatiaľ čo tá pasívna je tá, ktorá sa prejaví pri nehode, aktívna sa stará o predchádzanie nehodám. Napríklad nezávislá organizácia Euro NCAP, zaoberajúca sa hodnotením bezpečnosti vozidiel, dnes kladie mimoriadny dôraz na práve aktívnu bezpečnosť. Avšak, nie vždy bola situácia rovnaká, automobilky si musel nájsť vlastné cesty, ako ochrániť svojich zákazníkov. ### Katastrofálne následky Video, ktoré pred istým časom zverejnil účet na sociálnej sieti Youtube s názvom [Consumer Reports](https://www.youtube.com/user/consumerreports), zachytáva čelnú zrážku medzi dvoma autami. Tie od seba delí presne 50 rokov. **Starú generáciu zastupuje Chevrolet Bel Air z roku 1959. V pozícii moderného auta sa nachádza Chevrolet Malibu z roku 2009**. Aj keď ide dnes už o pomerne zastarené auto, čelná zrážka s 50-percentným prekrytím dokonale vyobrazuje, ako sa zmenila bezpečnosť áut za polstoročie. **Zatiaľ čo Malibu utrpelo v nárazovom teste poškodenie prevažne prednej motorovej časti** s následnou explóziou airbagov, **staručký Bel Air bol na tom podstatne horšie**. Náraz spôsobil na aute rozsiahle poškodenie, a to nie len motorovej časti. Dalo by sa povedať, že samotná kinetická energia zrážky pretlačila celú prednú časť auta až po B-stĺpik. **Vodič by takúto nehodu nemal šancu prežiť, keďže Bel Air nemal v tej dobe k dispozícii airbagy ani bezpečnostné pásy**. ### Motor až v kabíne Palubná doska staršieho vozidla v nárazovom teste bola vymrštená do priestoru pre posádku. **Predná lavica, ktorou sa kedysi americké autá vyznačovali, skončila taktiež až na zadných sedadlách**. Vyviaznutie bez zranení z takejto dopravnej nehody je teda prakticky nemožné. Porovnanie nárazových skúšok tak dokonale zachytáva **obrovský technologický pokrok v bezpečnosti**, ktorý autá v posledných desiatkach rokov prekonali. Organizácie ako Euro NCAP sa dnes nevenujú len pasívnej bezpečnosti vozidla, ale taktiež aj aktívnej. To je jeden z dôvodov prečo aj moderné auto, ako napríklad [Dacia Sandero](https://www.autoviny.sk/novinky/122301/nove-dacie-sandero-stepway-a-logan-totalne-prepadli-v-testoch-euro-ncap), môže získať zlé hodnotenie počtom hviezdičiek. Na druhú stranu, dnešné autá, ktoré získajú slabé hodnotenie, sú na míle vzdialené tým, ktoré sa po cestách pohybovali kedysi.

Tieto autá sú životu nebezpečné! Euro NCAP zverejnil nové výsledky nárazových testov, z ktorých mrazí

Renault Zoe nezvládol nárazové testy, Dacii Spring sa podarilo získať jedinú hviezdičku.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.