Renault už testuje novú verziu Arkany, ale s názvom Samsung XM3

Arkana patrí k najatraktívnejším modelom v portfóliu Renaultu, ako sa v tom ale angažuje Samsung?
Vydané Text: 

Značka Renault už testuje facelift modelu Arkana. Jazdné skúšky na maskovaných vozidlách prebiehajú v Španielsku a očakávame skôr menšie estetické a technické úpravy. Predné partie sú na fotografiách zakryté maskovacou plachtou, ktorá odhaľuje iba tvary prednej kapoty, ale takmer dokonale skrýva predné svetlomety, celú masku aj s nárazníkom. Zo záberov, ktoré zverejnil magazín [autoevolution](https://www.autoevolution.com/news/facelifted-renault-arkana-spied-in-europe-with-south-korea-spec-samsung-xm3-badging-193289.html#), je zrejmé, že zadné partie Renaultu Arkana, rovnako ako profil, ostanú po facelifte nedotknuté. Čo pri pohľade na zadné partie môže prekvapiť, je logo medzi svetlami. Namiesto tradičného loga Renault je tu logo automobilky, ktorú našinec nepozná a vzdialene pripomína nanajvýš logo SsangYong či DongFeng. V skutočnosti ide o logo značky Samsung, ktorá na juhokórejskom trhu predáva aj automobily.
Pripravovaný facelift Renault Arkana/Samsung XM3 (2023)
Na tamojšom trhu sa Renault Arkana predáva ako Samsung XM3 a stojí na rovnakej platforme CMF-B ako u nás. Túto platformu B-segmentu zdieľajú aj modely Captur a Clio. Pre zaujímavosť dodajme, že v Rusku Renault Arkana stojí na podvozkovej platforme B0+, ktorá umoňuje aj pohon všetkých štyroch kolies. U nás sa však Arkana dodáva aj s elektrifikovaným pohonom E-TECH. Modernizovaný crossover by mal byť pre juhokórejský trh odhalený začiatkom roka 2023, európska verzia ho bude potom nasledovať. Pre európsky trh je tento model skutočne dôležitý, len za minulý rok sa ho na starom kontinente predalo 40-tisíc kusov a často ho vidíme aj na slovenských cestách.
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023