Audi RS 3: Nie je nič krajšie, ako keď sa perfektný dizajn snúbi s funkciou

Ak teda Audi RS 3 pôsobí svalnato, je to preto, lebo svaly naozaj má.
Vydané Text: 

Nové Audi RS 3 vyzerá agresívne a vo farbe Kyalami Green nie je možné, aby ste si ho nevšimli. To, čo ho však v mojich očiach robí pekným, nie je samoúčelné – žiadne lacné náduchy či plastový tuning. Agresívny bodykit musí naozaj splniť predovšetkým požiadavku na chladenie 400-koňovej strojovne a jej prevádzkových kvapalín, nasávaného vzduchu a prepracovaných bŕzd so šesťpiestikovými strmeňmi vpredu. **Masívne rozšírené predné blatníky zas musia zakryť 265 mm široké kolesá prednej nápravy, ktorá je sama o sebe rozšírená o 33 mm.** Výduchy za blatníkmi znižujú vztlak. O 25 mm nižší podvozok (v porovnaní s A3) zaručuje lepšiu aerodynamiku a nižšie ťažisko. A malý zadný spojler či difúzor sa tiež zídu, keď maximálna rýchlosť auta dosahuje až 290 km/h (za príplatok s paketom RS dynamics package plus, ktorý obsahuje aj karbón-keramické brzdy či semislick pneumatiky Pirelli PZero Trofeo R).
Samozrejme, dizajnéri pracovali aj s inými prvkami, aby modelu RS 3 dodali punc ešte väčšej výnimočnosti. Rozšírená maska chladiča „singleframe“ je celá čierna a ťahá sa až popod predné svetlá, čo autu dodáva extrémne zlovestný look. **Je to niečo ako mejkap metalového speváka.** Čierne sú aj spätné zrkadlá a spomínaný spojler či difúzor. Čierne 19-palcové disky kolies majú na sebe zaujímavé kontrastné aplikácie bielej a sivej farby. Perfektný detail sú predné svetlá, ktorých denné svietenie má v spodnej časti textúru šachovnicovej vlajky. Prečo asi? Audi RS 3 sa svoje intencie skrátka nesnaží veľmi skrývať.
**Chceli by ste niektoré veci inak? Katalóg Audi RS 3 je samozrejme veľmi rozsiahly** a keď miesto čiernej preferujete niektoré detaily radšej matne hliníkové, máte ich mať. Interiér na prvý pohľad patrí do stajne Audi. Ostré uhly, prísne geometrický dizajn a moderne pôsobiace materiály palubnej dosky vyzerajú nadčasovo. Mriežky vo výduchoch ventilácie vo farbe karosérie krásne oživujú interiér spolu s ďalšími prvkami, ktoré sa priznávajú k zelenej: pásik vyznačujúci stredovú polohu na volante, alebo niť, ktorou sú obšité krásne čalúnené športové sedadlá. S rozšíreným RS dizajnpaketom dostanete aj farebné oblasti ramien z mikrovlákna Dinamica. **Nie ste fanúšikmi zelenej? Kontrastnou farbou môže byť aj červená.** Potrebujete sa pri jazde cítiť naozaj výnimočne? V ponuke je aj športový volant čalúnený Alcantarou. Spoza neho vytŕčajú krásne prepracované hliníkové pádla manuálneho radenia automatickej prevodovky.
Digitálny prístrojový štít ponúka taktiež niekoľko možností individualizácie. Tri základné zobrazenia ponúknu každému niečo – od klasických okrúhlych budíkov po grafiku v štýle pristávacej dráhy alebo motoršportový otáčkomer. K tomu samozrejme možnosti zobraziť mapu či najrôznejšie údaje jazdy – teplotu oleja, tlak turbodúchadla, zrýchlenie… **Ja som si však tak užíval jazdu, že týždeň mi nestačil na to, aby som si naplno vyskúšal všetko, čo displej ponúka.** Dôvod je jednoduchý: priority mám jasné a zvuk päťvalca je priveľmi vzácny na to, aby som si ho neužíval každú sekundu.
Zostáva posledná skúška, kde vám popíšem, ako funguje RS Torque Splitter na technickom okruhu, plus dostanete možnosť si aspoň cez počítač vychutnať atmosféru testovania Audi RS 3 aj s jeho nezameniteľným zvukom.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023