Naši čitatelia nechcú, aby sme testovali elektromobily! Niektorí nám posielajú aj listy, rozhodli sme sa reagovať:

V internetových komentároch aj v listoch sa od pár našich čitateľov množia návrhy, aby sme o elektromobiloch nepísali. Čo by sme tým však získali?
Vydané Text: 

Všetci vieme, čo znamená pojem „hlučná menšina“. Je to relatívne malá skupina ľudí, ktorí veľmi aktívne vyjadrujú svoj (väčšinou negatívny) názor. Na tom nemusí byť nič zlé – koniec-koncov, **sám sa cítim byť súčasťou hlučnej menšiny.** Moje nároky na auto, ktoré by som si bol ochotný kúpiť, sú oveľa vyššie, než to, čo väčšina automobilov ponúka. **Som odporca neustáleho ťukania do dotykového displeja,** aj keď si chcem len pustiť vyhrievanie sedadla, mám rád väčšie atmosférické motory a jazdné vlastnosti sú pre mňa oveľa dôležitejšie, než to, či má nový 19-palcový disk na nejakom mestskom SUV diamantovú úpravu, alebo nie. **Svoju frustráciu z aktuálneho stavu automobilového priemyslu taktiež často vyjadrujem aj v našom časopise,** a predsa sa málokedy stane, že sa niečo zmení k lepšiemu, aj keď už sa stalo, že automobilky si vzali rady novinárov skutočne k srdcu. V minulom editoriále som sľúbil, že odpoviem na požiadavku niektorých našich čitateľov, ktorí navrhovali, aby sme vôbec v časopise netestovali elektromobily. Nebolo ich veľa, ale ak sa pozrieme na internet, zistíme, že **odporcovia elektromobilov svoj odpor dávajú veľmi výrazne najavo.** Preto prichádza odpoveď: čo by sme tým získali?
Žiaľ, elektromobilita je smer, do ktorého tlačí automobilky Európska únia. A nie len rečami, ale skutočnými pokutami, ak flotilové emisie všetkých predaných automobilov prekročia istý (extrémne prísny) priemer. Ale aj keby to tak nebolo. **Existujú čitatelia, ktorí majú na elektromobilitu opačný názor. Elektromobily vyhľadávajú,** zaujímajú sa o ne a možno už nejaký majú alebo si ho plánujú kúpiť. Takí ľudia skutočne existujú! Máme ich ignorovať? My sa v časopise snažíme prinášať informácie o celom automobilovom priemysle. Podobný „hejt“ ako elektromobily si plošne odnášajú trojvalce, pritom jeden má pod kapotou aj GR Yaris a je to jedno z najlepších áut, aké sme minulý rok testovali! **Ak vám, milí dotknutí čitatelia, tak veľmi prekážajú elektromobily, nemusíte o nich čítať.** Prečítajte si o Hyundai i30 N alebo o BMW M4 Competition xDrive. Alebo o skvelom šesťvalcovom Land Roveri Defender. Krása automobilového priemyslu je v tom, že ešte stále si je z čoho vybrať. Tak si vyberte a užívajte si v našom časopise to, čo je vášmu srdcu blízke!
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023